Yazarlar

Published on Mayıs 11th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Diktatörlüğün 24 Haziran kâbusu – Necati Abay

Sömürgeci faşist diktatörlüğün ve onun iz düşümlerinden AKP-MHP bloğunun 24 Haziran’da “baskın seçim” yapma kararı almaları, ne denli sıkışık, açmaz içerisinde bulunduklarının dışa vurumudur. Hem ekonomik kriz, çok daha boyutlu olarak kapıya dayanmış durumda, hem de yönetememe krizleri dibe vurmuş durumda. Baskın seçimle ömürlerini uzatabileceklerini sanıyorlar.

Yönetemedikleri için erken seçime gitmek zorunda kaldılar. Siyasal bir yönetim krizi var. Erken seçimler ve uygulanan baskılar bunun dışa vurumudur. Ekonomik kriz geldi kapıya dayandı. Dolar, Euro tarihin en yüksek zirvesine ulaştı. Tam bir kıskaç ve sıkışmışlık halindeler. Seçimlerle nefeslenerek süreçlerini uzatmaya çalışıyorlar. Ve eminim ki kaybedecekler. Ve aslında şimdiden kaybetmiş durumdalar. Halet-i ruhiyeleri de bunu yansıtıyor.

8 Mart, Newroz ve 1 Mayıs’ta yüzbinlerce işçi, emekçi, ilerici, devrimci, sosyalist, Kürt ve Alevi alanlara çıktı. Kitlelerin seçim atmosferinden de yararlanarak diktatörlük üzerindeki baskı ve basınçlarını 24 Haziran’a doğru gittikçe artıracağını öngörebiliriz. Diktatörlük kendi eliyle ezilenlere devrimci bir olanak sundu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesini daha da büyütmenin olanağıdır bu.

Seçim kararı aldıkları tarihten bu yana yaşanan siyasal gelişmeler, fena halde yanıldıklarını gösteriyor. Hesapları ters tepti. HDP’yi baraj altında tutarak parlamentoda çoğunluğu elde etme planları, şimdiden Demirtaş etrafında örülen ve startı verilen, dalga dalga büyüyen seçim kampanyasıyla boşa çıkmış gibi gözüküyor. HDP’ye gönül vermiş, omuz vermiş Kürtler, Aleviler, Müslümanlar, devrimci, sosyalist ve yurtsever güçler Demirtaş ve HDP için topyekûn seferberlik içine girmiş durumda. Daha dün, Avrupa çapında aralarında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)’nin de buluduğu 52 örgüt yaptığı açıklamayla HDP’yi ve onun adayı Demirtaş’ı desteklediklerini duyurdu.

AKP-MHP iktidarının Meral Akşener’in ve partisinin seçimlere katılmasını engelleme planları da suya düştü. Yandaş şirketlerine yaptırdığı seçim anketlerinde bile AKP-MHP bloğu yüzde 45’i geçemiyor. MHP’yi yedi bitirdi, artık baraj altı olduğu kesin. Ancak ittifakla MHP parlamentoya girebilecek. Erdoğan şimdi de AKP’yi yiyip bitiriyor, kan kaybetmesine yol açıyor. 24 Haziran baskın seçim kararı, şimdiden AKP-MHP iktidarı için kâbusa dönüşmüş durumda. Muhtemelen seçim kararı aldıklarına pişmandırlar ve belki de seçimi erteleyebilirler. Önümüzdeki süreç çok şeye gebe.

Hiç beklenmedik bir anda diktatör Erdoğan’ın “halkımız tamam derse çekilirim” sözüne sosyal medyadan 2 milyona yakın insanın “ T A M A M” tepkisi de başka bir somut veridir.

Şurası açık, AKP-MHP faşizmi, yasal ve yasadışı her türlü yöntemle, OHAL şartları altında yasallaştırdıkları seçim hileleriyle, baskı ve terörle, zorbalıkla seçimi kazanmaya, kazanmış gibi göstermeye çalışacak. Olmadı, 7 Haziran’daki gibi seçim sonuçlarını yok sayıp seçime darbe yapabilirler. Diktatörün seçimle, kolayca alaşağı edileceği hayaline kapılmamak gerekir.

Ama asıl olarak, 24 Haziran gecesine ve sonrasına hazırlıklı olmalıyız. Her türlü hileye, adaletsizliğe, zorbalığa, olası seçim darbesine karşı 24 Haziran gecesi ve sonrasında demokrasi güçleri olarak yüz binler, milyonlar olup sokaklar, meydanlar zapt edilebilirse, “İstikamet Saray” şiarıyla diktatörlük üzerindeki baskı ve basınç artırılabilirse, her türlü seçim hilesi vız gelir tırıs gider.

24 Haziran seçimlerini kazanmak için çalışalım, seferber olalım. Faşizmi yenebiliriz. HDP’ye gönül vermiş, omuz vermiş milyonlarla, demokrasi güçleriyle bunu başarabileceğimize inanıyorum. Diktatörlüğün üzerindeki kitle baskısının seçimlere doğru daha da artacağını sanıyorum. Kürt düşmanlarına, demokrasi düşmanlarına, özgürlük düşmanlarına, Alevi düşmanlarına tek bir emekçinin bile oyunun gitmemesi için daha çok çalışmalıyız, çünkü haklı olduğumuzun bilincindeyiz.

 

Necati Abay – Atılım Gazetesi Editörü ve Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) Temsilcisi

11.05.2018

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑