Almanya

Published on Şubat 9th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Koalisyon anlaşmasında göçmenlerin sorunlarına çözüm yok

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından dün yapılan açıklamada “Almanya’da CDU/CSU ve SPD arasında sürdürülen görüşmelerin ardından kurulmasına karar verilen ve SPD üyelerinin oyuna sunulacak olan yeni koalisyon anlaşmasına yıllardan beri Almanya’da yaşayan göçmenlerin sorunları ve bunlara dair çözüm önerileri yer almıyor.” dendi

AF (Köln)

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Koalisyon anlaşmasında göçmenlerin sorunlarına çözüm yok

CDU/CSU ve SPD arasında sürdürülen görüşmelerin ardından kurulmasına karar verilen ve SPD üyelerinin oyuna sunulacak olan yeni koalisyon anlaşmasına yıllardan beri Almanya’da yaşayan göçmenlerin sorunları ve bunlara dair çözüm önerileri yer almıyor.

177 sayfadan oluşan koalisyon anlaşmasında, göçmenlerin sorunları sorunları asıl olarak sığınmacılar ve ülkeye getirilecek kalifiye işgücü bağlamında alınıyor ve yıllardan beri ülkede ayrımcı politikaların mağduru olan, eşit haklardan yararlanamayan göçmenlerin durumu konusunda bir değişiklik önerilmiyor.
Dolayısıyla, dört yıl boyunca bi kez daha ülkeyi yönetecek CDU/CSU-SPD “büyük koalisyon” hükümeti, göçmenlerin yaşadığı ve yıllardan beri karşı karşıya olduğu sorunlar konusunda hiç bir adım atmayacağının işaretini veriyor. Başta ırkçılık ve ayrımcılığın kaldırılması, en azından yerel düzeyde de olsa seçme-seçilme hakkının tanınması, Alman vatandaşlığına geçişlerin önündeki bütün engellerin kaldırılması gibi, göçmenlerin çoğunluk toplumuyla her alanda birlikte yaşamanını engelleyen bariyerlerin kaldırılması konusunda hükümet protokolünde hiç bir madde yer almıyor.

Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde Federal İçişleri Bakanlı’ğının CSU’ya verilerek “İçişleri-Anavatanı Koruma ve İnşaat Bakanlığı”na çevrilmesi, göçmenler ve sığınmacılar üzerinden güvenlikçi politikaların hayata geçirileceğini bugünden gösteriyor. Her göçmen ve yabancıya potansiyel tehlike olarak bakan bu anlayışın kabul edilmesi mümkün değildir. 11 Eylül terör saldırılarından sonra devreye konulan bu anlayış asıl olarak yerli-göçmen ilişkilerini zehirlemiş, özellikle İslam ülkelerinden gelenlerin çoğunluk toplumuna uyumunu daha da zorlaştırmıştır.

Koalisyon hükümetinin yurtdışına silah satışını durdurmayı önüne koymaması da bugüne kadar mülteciliğin asıl nedeni olan savaşlar konusunda adım atmayacağını gösteriyor. Tam tersine AB’nin dış politikasının askerileşmesi konusunda yapılan planlar, bundan sonra daha militarist bir politikanın izleneceği anlamına geliyor.

Ayrıca özellikle son haftalarda tartışma konusu olan Türkiye’ye silah satışının acil olarak durdurulması da hiç bir şekilde yeni hükümetin gündeminde yer almıyor.

Yarım asırdan fazla bir süredir Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler olarak, yeni hükümetten her türden ayrımcılığa karşı etkili mücadele, yoksulluk içerisinde yaşayan, düşük ücretli işlerde çalışan Alman ve göçmen emekçilerin durumunun iyileştirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca, savaş sarmalı içine çekilen Türkiye’ye derhal silah ambargosu uygulayarak, girilen savaş ve çatışma üreten politikaların destekçisi olmaktan vazgeçilmelidir.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu
Yönetim Kurulu
Köln, 08.02.2018

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑