Halklar ve İnançlar

Published on Mart 20th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Halklarımızın Newroz’u kutlu olsun!

DİDF tarafından yayınlanan Newroz açıklamsında ” 2019 Newroz’unun bu talepler için mücadelenin yükseldiği bir gün olması dileğiyle başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının Newroz kutlu olsun.” dendi.

AF Haber Merkezi

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

Halklarımızın Newroz’u kutlu olsun!
Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesinin simgesi olan Newroz’a, bu sene de bölgede gerici güçlerin ve emperyalist devletlerin halklara karşı savaş, inkar ve saldırı politikalarının yoğunlaştığı bir süreçte giriyoruz.
Bölgenin en eski halklarından Kürt halkının, kendi geleceğini özgürce belirlemek için sürdürmüş olduğu mücadelenin tüm kazanımları ve özgürlük mücadelesi kanla bastırılmaya çalışılıyor. Kendi çıkarları için, ‘demokrasi’, ‘insan hakları’ gibi söylemleri dillerinden düşürmeyen emperyalist devletler, bölgedeki gerici devletlerin Kürt halkına karşı sürdürmüş olduğu katliamların en büyük ortaklarıdır.
Binlerce yıldır baharı müjdeleyen, Newroz’un, barışçıl ve özgür bir ortamda gerçekleşmesinin koşullarının yaratılması için, bugün Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesiyle dayanışmayı güçlendirmek, halkların kardeşliğinden yana olan herkesin en önemli görevidir.
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri, tek adam diktatörlüğünü pekiştirmenin aracı haline getiren Tayyip Erdoğan hükümeti, başta Kürt halkı olmak üzere, tüm demokrasi güçlerine yönelik azgınca bir saldırı, korkutma ve sindirme politikası izlemekte. Her türden yalan ve demagojiyle halkları karşı karşıya getirmeye, din ve bayrak üzerinden emekçileri kutuplaştırmaya çalışmakta. Hukuk tanımazlık ayyuka çıkmış, uyduruk gerekçelerle binlerce HDP’li ve muhalif siyasetçi ve aydın gözaltına alındı. Kendinden başka kimseye düşünce ve fikir özgürlüğü tanımamakta.
Uygulanan bu politikalardan ne Türkiye halkları ne de Avrupa’da yaşayan biz Türkiyelilerin çıkarı olabilir. Newroz bizler için Türkiye’nin yaşanmaz bir ülke haline dönüşmesini durdurmak için, tek adam rejimine karşı halkların ve inançların eşit, kardeşçe yaşayabileceği bir Türkiye’nin yaratılması için mücadele edenlerin yanında olmaktır. Demokratik bir Türkiye için, cezaevlerinde barış ve kardeşlik için açlık grevinde olanların talepleri derhal kabul edilmeli, savaş politikalarından vazgeçilerek, barış görüşmeleri başlamalıdır. Avrupa devletleri ve emperyalistler, kendi çıkarları için Ortadoğu’yu karıştırmaktan vazgeçmeli, tüm askerlerini geri çekmelidir. Kürt kurumlarının Avrupa ülkelerinde kriminalleştirilmesinden, yasaklardan, bölgeye silah satışlarından vazgeçilmelidir.
2019 Newroz’unun bu talepler için mücadelenin yükseldiği bir gün olması dileğiyle başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının Newroz kutlu olsun.
Newroz piroz be! Es lebe Newroz!

DİDF YÖNETİM KURULU
Köln, 20.03.2019

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑