Almanya

Published on Mayıs 18th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Erdoğan ile aynı karede görünmek şık bir hareket değil

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’un Erdoğan ile verdikleri pozu eleştirdi.

AF (Köln)

DİDF tarafından yapılan açıklama şöyle:

Erdoğan ile aynı karede görünmek şık bir hareket değil

Alman milli futbol takımı oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile Almanya doğumlu Türk milli takımı oyuncusu Cenk Tosun’un Londra’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte fotoğraf çektirmeleri, Almanya’da yaşayan biz Türkiye kökenli göçmenlere karşı bir kez daha önyargıların körüklenmesine neden oldu. Erdoğan’ın politik çıkarları için organize ettiği buluşma, hem bizlerin hem de davet edilen futbolcuların aleyhine dönüşmüştür.
Fotoğrafların AKP’nin sosyal medya hesabından propaganda amacıyla paylaşılmasından sonra gelen tepkilerin ardından her iki futbolcu amaçlarının politik mesaj vermek olmadığını söylediler. Açıktır ki, AKP ve Erdoğan’ın amacı erken seçimler öncesinde siyasi bir rant elde etmektir.
Erdoğan’ın yaptığı bu hareket her şeyden önce Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlere yapılmış bir ciddi bir fauldur! Erdoğan bir yandan Türk vatandaşı olsun olmasın, Türkiye kökenlilerin hamisi olduğu mesajı verirken; asıl olarak da futbolcuların popülerliğini kendi siyasi amaçları için istismar etmiştir.
Erdoğan’ın iki milli futbolcu üzerinden yeniden gerilim yaratarak bir seçim kampanyası düzenleme planı milli takım teknik direktör Joachim Löw’ün, sağduyulu davranışıyla boşa çıkarılmıştır. Löw verdiği kararla yeni bir provokasyonun yaratılmasının önüne geçmiştir.
Elbette herkes gibi Özil ve Gündoğan’ın da siyasi tercihleri olabilir. Ancak kamuoyuna mal olmuş kişiler olarak, kritik bir seçimin arifesinde bir adayla bu şekilde aynı karede görünmenin bir mesaj anlamına geleceğini görmezden gelmemeliydiler. Olayın asıl sorumlusu elbette bu futbolcuları üzerinden siyasi prim elde etmek isteyen Erdoğan’dır, ancak Özil ve Gündoğan’ın da kendilerini malzeme yaptırmama konusunda daha hassas olmaları gerekiyordu. Nitekim aynı daveti alan bir başka futbolcu Emre Can’ın bu hassasiyeti göstermesi dikkate değerdir.
Kaldı ki, Almanya’dan Türkiye’ye transfer olan ve Amedspor’da oynarken siyasi düşünceleri nedeniyle linç edilen, cezalandırılan ve Almanya’da suikast girişimine uğrayan Deniz Naki olayı düşünüldüğünde, Özil ve Gündoğan’ın aynı karede olacağı kişi Erdoğan olmalıydı!

DİDF Yönetim Kurulu
Köln, 17.05.2018

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑