Almanya

Published on Nisan 21st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Baskın seçim kararı, tek adam rejimini pekiştirme girişimidir!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) yayınladığı açıklamda “Herkesi emekçileri dini ve etnik temelde bölmeye çalışanlara karşı durmaya, emekçilerin kendi gelecekleri için birlikten, demokrasiden yana tavır takınmaya çağırıyoruz.” dendi.

AF (Köln)

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

Baskın seçim kararı tek adam rejimini pekiştirme girişimidir!

16 Nisan referandumundan buyana Türkiye’yi tamamen yasaklar ülkesine çeviren AKP-MHP ittifakı, 24 Haziran’da erken seçim yapılması kararı aldı. İstikrarı sağlama gerekçesiyle alınan bu karar, iç ve dış politikada uygulanan baskıcı politikalara, ekonomik sorunlara, demokratik hakların kısıtlanmasına karşı her geçen biraz daha tepkisi ve öfkesi artan Türkiye halklarını yeniden yedekleme girişiminden başka bir şey değildir.

Çünkü Türkiye, 16 Nisan’dan buyana “tek adam” tarafından, OHAL koşullarında hükümet politikalarına karşı çıkan tüm kesimlerin her türden baskı ve şiddetle susturulmaya çalışıldığı bir ortamda yönetilmektedir. Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz kanun olarak değerlendirilmekte, parlamento devre dışı bırakılmış, hak-hukuk-adalet, basın ve ifade özgürlüğü, emekçilerin örgütlenme hakkı ayaklar altına alınmıştır.

“Tek adam” rejiminin yasal kılıfını bir an önce hazırlamak, seçimin nasıl yapılacağı, seçimden sonra hangi yasaların uygulanacağı bile belli olmadan, yangından mal kaçırırcasına alınan “baskın seçim” kararı, Erdoğan ve Bahçeli’nin kendilerini kurtarmaya yönelik girişimidir. Bir hafta öncesine kadar ‘erken seçim vatana ihanettir’ söylemlerini dillerinden düşürmeyenlerin bu tutumu bir kez daha göstermiştir ki; AKP-MHP ittifakı, halkın iradesinin yansıyacağı demokratik bir ortam istememektedir.

16 Nisan referandumunda olduğu gibi şaibeli bir seçimle halkı kandırmak, muhalif güçlerin toparlanmasına olanak tanımadan, herşeyi oldu bittiye getirilecek bir seçimle akılları sıra güven tazeleyecekler.

Almanya ‘da yaşayan Türkiyelilerin özlemi demokratik bir Türkiye’dir. Bunun için AKP-MHP ittifakının oluşturmaya çalıştığı tek adam diktatörlüğüne karşı, Türkiye’de halkların ve inançların eşit ve kardeşçe yaşamı için, demokrasi ve adalet isteyen demokrasi güçlerinin yanındayız. Erdoğan-Bahçeli kliğinin can havliyle aldıkları baskın seçim kararı, onların değil Türkiye halklarının nefes aldığı bir seçime dönüşmesi için demokrasiden yana olan herkesi daha fazla caba sarf etmeye çağırıyoruz.

16 Nisan referandumunda yaşanan kutuplaşmanın, halklar arasında derinleşen önyargıların yeniden yaşanmaması için Avrupa’da yapılacak seçimlerde herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Hükümetler arasında yaşanan kayıkçı kavgasının bedelini bu ülkede yaşayan tüm emekçiler ödemekte.

Bir süre öncesine kadar adeta Almanya ile kanlı bıçaklı görünen Erdoğan hükümetinin, bir anda her şeyi unutarak Alman hükümetiyle girdiği ekonomik ve askeri ilişkiler unutulmamalı.

Herkesi emekçileri dini ve etnik temelde bölmeye çalışanlara karşı durmaya, emekçilerin kendi gelecekleri için birlikten, demokrasiden yana tavır takınmaya çağırıyoruz.

 

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu

Köln, 20.04.2018

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑