Kültür Sanat

Published on Ağustos 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Devrimler Tarihi Sergisi

Karlsruhe Badischen Museum’da sergilenmekte olan „Devrim/Revolution!“ sergisi ilgi çekmeye devam ediyor.

Ali Çarman (Karlsruhe)

Almanya’nın hemen hemen her şehrinde değişik tarihlerde sık sık sergilerle karşılaşırız. Bunların önemli bir kesimi çok değerli sergilerdir. Picasso sergilerinden modern teknolojik sergilere kadar hepsine yetişmek çok zor!

Baden-Württemberg eyaleti genelinde üzerinde Che’nin Revolution yazılı kızıl afişi ile propagandası yapılan bir sergiyi biz de görelim dedik.
Nisan ayından bu yana, Karlsruhe Badischen Museum’da sergilenmekte olan „Devrim/Revolution!“ sergisi ilgi çekmeye devam ediyor.
Geniş bir alanın içine kurulu Baden Eyalet Sarayı‘nın tepesinde aylarca kızıl bayrak dalgalandı. Devlete ait bir kurumda devrim çağrısı yapan bayrağın dalgalanması yer yer tepkilere neden oldu.
Sarayın giriş kapısına devrim çağrısı yapan kırmızı bir megafon yerleştirilmiş. Devrim sergisi için gelenler burada resim çektirmeden edemiyorlar.
Kuşkusuz biz de heyacan içinde neler ile karşılaşağımızı merak edip duruyoruz. Biletlerimizi alıp kapıdan içieri adım atar atmaz suni hava ile dalgalandırılan iki kızıl bayrak ile karşılaşmamız ile içimiz sevinçle doldu. Burada her yarım saatte kısa bir devrimler tarihi filmi gösteriliyor.
Dar denebilecek bir alana sığdırılmış sergi salonu ilk elde sanki yıkılmış harabeye dönmüş bir görünüm vermekte. Büyük bir toplumsal alt-üst oluş ancak böyle olur mesajı verilmek istenmekte. Kuşkusuz bunda devrimler tarihi pratiği yol göstermiş. Yerlere serpitilmiş muhtelif el ilanları ile devrim çağrısı yapan bildirileri görüyoruz.
İnsanlık tarihinde devrimlerin ilki diye anılan 1789 Fransız burjuva devriminden, 1848 devrimleri, 1917 Büyük Ekim Devrimi‘ne, 1989 Berlin duvarının yıkılışı ve Arap baharına kadar her birisinden çarpıcı birer cümle sinevizyon ile duvara yansıtılmakta. Karl Marx’ın „Bütün ülkelerin işçileri birleşin!“ özdeyişinden, „Dünya bizim ve herşeyi değiştirebileceğimize inanıyorduk. Bunun için kanatlarımız vardı“ diyen Kahire direnişçisine, Lenin, Rosa Luxemburg, Mao Zedung, Voltaire, Radin, Ernesto Che Guevara, Fidel Castro‘ya kadar devrim önderlerinin sözleri serginin değişik bölümlerinde duvarlara yazılmış.
Sergide, dünya devrimler tarihi kısaca ele alınmış, asıl olarak 1848 Almanya devrimleri geniş olarak işlenmiş.
Adı devrimler tarihi ile özdeşleşmiş orjinal bir giyotinden vatandaşlara dağıtılmak üzere baskıda bekleyen binlerce devrim çağrısı, mini bir Komünist Manifesto’ya kadar birçok objeyi görmek mümkün.
Avrupayı bir uçtan diğer uca sarmalayan, feodalizmin bağnaz-gerici yoksullaştırıcı ilişkilerinden kurtulmanın devrimlerini, Paris Komünü‘nü, Büyük Ekim Devrimi‘ni sıradan bir sergi ile vermeye çalışmak devrimlere haksızlık olur.
Sanat uğraşlarına toplumsal bir sorumluluk duygusuyla yaklaşmak önemlidir. Ancak tehlikeli, yıkıcı ve yeniden yapıcı olan devrimlerin seçilmiş olması zor bir yolda atılmış olan küçük bir adım olarak görülebilir.
Fransız düşünür Voltaire’nin ‘‘ Heryerde devrimin tohumlarını görüyorum. Devrimin gelmesi kaçınılmazdır‘‘ sözleri hala güncelliğini korumakta. Bütün eksikliklerine, çarpıtmalarına rağmen Badische Landes Museum’daki „Devrim“ sergisi görmeye, öğrenmeye değer.

       

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑