Türkiye

Published on Eylül 4th, 2016 | by Avrupa Forum 7

0

Dersim’de kadınlar ‘Özgürlük’ panelinde buluştu

DERSİM – KJA’nın “Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum” kampanyası kapsamında Dersim’de kadınlar düzenledikleri panelle PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü tartıştı.

Kongreye Jinên Azad (KJA) tarafından başlatılan “Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum” kampanyası kapsamında Dersim Belediyesi Konferans Salonu’nda panel düzenlendi. “Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum” pankartının asıldığı panele, HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun, DBP ve HDP il eşbaşkanları ile çok sayıda kadın katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan DBPİl Eşbaşkanı Hülya Yer, Mezopotamya, Kürdistan ve özellikle Dersim’de verilen mücadelenin her safhasında kadınların öncülük ettiğini belirterek, bunu Beselerden, Zarifelerden ve Sakinelerden bildiklerini söyledi.

Nursel Aydoğan da, yarın başlatılacak olan açlık grevine değindi. Nursel, “15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili İmralı hakkında bir bilgi alamadık. 15-20 gün sonrasında yaşananlara ilişkin farklı kaynaklardan bilgiler akmaya başladı. Bunlardan biride darbe akşamı helikopterlerin İmralı Adası’na gittiği. Orada görevli asker tarafından helikoptere ateş açıldığı ve helikopterin daha sonra adayı terk ederek Yunanistan’a gittiği bilgisi. Daha sonrasından adada dış görevli bir askerin paralel yapıdan tutuklandığını biliyoruz. 16 aydır zaten ilişki ve diyalog kuramıyoruz. Mecliste Grup başkan vekillerimiz ve milletvekillerimizle bilgi almaya çalıştık. Aile, heyet olmazsa da bağımsız bir heyet gönderilsin dedik. Hükümetten yanıt alamadık” dedi.

‘Amacımız sadece Öcalan’dan bilgi almak’

Nursel Aydoğan, yapılacak olan pek çok eylem şeklinin olduğunu ancak AKP tarafından caydırıcı olanın ise bu eylem olduğunu belirtti. Nursel, “Yarın bu radikal eylemimizi harekete geçiriyoruz. Bu eylemle sadece ve sadece İmralı kapılarının açılmasını ve sağlığından, güvenliğinden haber almayı hedefliyoruz. Bir heyet yarın İmralı’ya giderse ve kamuoyuna bir bilgilendirme yaparsa aldığımız haber doğrultusunda eylemimize son vereceğiz. AKP cephesi bize yönelik bir saldırı içerisindedir. Biz kitlemizi, tabanımızı harekete geçirmek için bir eylem yapıyormuşuz algısı yaratmaya çalışıyor. Kamuoyunda yapılan bu eylemin etki gücünü kırmaya çalışıyorlar. Hayır, bu eylem Öcalan’dan haber almaya yönelik bir eylemdir” diye konuştu.

Kadın özgürlük mücadelesini belli bir noktaya geldiğini kaydeden Nursel, bu noktada ise AKP’nin kadın düşmanı politikaları ile karşılaştıklarını söyledi. AKP’nin ideolojik olarak kadın özgürlüğüne düşman olduğunu belirten Nursel, egemenlerin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadın eksenli ideolojisinden korktuğunu söyledi.

Nursel, “Biliyorsunuz yüzde 40 kotamız vardı. Sayın Öcalan ‘bu olmaz eşit temsiliyet’ dedi. Eşbaşkanlık sistemini önermişti, hayata geçirdik. Eş belediye başkanlığı önermişti ki dünyada ilkti. Bunların da hepsi Sayın Öcalan’ın önerileri sayesinde gelişmiş ve hayata geçirilmiş şeylerdir. Bunlarında hepsi kadının siyasette, politikada, yaşamda bir irade olmasını sağlayan konulardır. Tabi ki bu anlamda Kürt kadını bugün geldiği noktayı, bütünleşme düzeyini Sayın Öcalan’a, Önderliğine borçludur. Şimdi ise kadınların tam böylesi bir süreçte tam 17 aydır haber alamadığımız bir süreçte özgürlük alanı açan Sayın Öcalan’ı tam da sahiplenme zamanıdır. O nedenle hep birlikte görüşme sağlanıncaya kadar, sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi alıncaya kadar bu mücadeleyi biz kadınlar sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Jinha

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑