Avrupa

Published on Mayıs 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Demirtaş’tan yurtdışında yaşayan seçmenlere mektup

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevinden yurtdışında yaşayan seçmenlere yönelik bir mektup kaleme aldı. Demirtaş yurtdışında yaşayan tüm seçmenleri sandığa gitmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, yurtdışında yaşayan seçmenlere mutlaka sandık başına gitme çağrısında bulundu. Tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden bir mektup kaleme alan Demirtaş, yurtdışındaki seçmenlerin önemli bir rol ve misyonu olduğunu belirterek “Yurt dişinda gelecek oylar bu seçimde bizler için çok çok kritik önemdedir. Türkiye’deki faşizmi yenmek ve demokratikleşmenin önünü açmak açısından tarihi fırsat sunuyor. Bu imkanı çok iyi değerlendirerek, canla başla, her yerde tek bir tanıdığınız varsa mutlaka oyunu kullanmalıdır” dedi.

Demirtaş’ın mektubu şöyle:

“Yurt dışında yaşayan tüm Türkiyeli halkımıza içten selam ve sevgilerimi yolluyorum. Diasporadaki halkımız, Ülkemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Her gün ülke hasretiyle yanan ve ülkenin sorunlarını yakından takip ettiğiniz düşüncesi ile özgür, demokratik, adil, eşit ve güzel yarınlarını yaratma mücadelesinin önemli bir parçası ve fedakar sahibidir.

Dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım, bugün sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Türkiye kritik bir döneme girdi. Bu noktada bütün umutlar Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinde birleşmiş durumda HDP’ye duyulan güven, her geçen gün hızla artıyor. Partimiz, demokratikleşmeden, barıştan ve umuttan yana olanlarla büyümeye devam ediyor. Bize duyduğunuz güvenin sorumluluğuyla artık demokrasi için güçlü bir iktidar alternatifi olduğumuzun bilincindeyiz.

Seçim dönemlerinde de yurt dışındaki halkımıza önemli bir rol ve misyon düşüyor.

Seçim kampanyasına katılmak, propaganda çalışmalarında yer almak ve özellikle sandık başına gidip oyunu kullanmak bir vatandaşlık görevidir. Yurt dışında gelecek oylar bu seçimde bizler için çok çok kritik önemdedir. Türkiye’deki faşizmi yenmek ve demokratikleşmenin önünü açmak açısından tarihi fırsat sunuyor. Bu imkanı çok iyi değerlendirerek, canla başla, her yerde tek bir tanıdığınız varsa mutlaka oyunu kullanmalıdır.

Bütün baskılara, tehditlere ve saldırılara rağmen, yüreği benimle birlikte atan milyonların bu erdemli duruşu göstermiştir ki, 6 milyon kişinin sığabileceği bir hücre henüz icat edilemedi. Bir buçuk yıldır bu hücrede sizlerle birlikte nefes aldım ve sizlerle birlikte yaşadım. Özgürlük, demokrasi, eşitlik, adalet ve barış değerlerini sizler adına burada da temsil etmeye çalıştım.

Bunun için, elimden gelenin fazlasını yapacağımdan kuşkunuz olmasın. Ancak takdir edersiniz ki, burada elim kolum önemli ölçüde bağlıdır. Şimdi, benim elim de kolum da, sesim de, nefesim de sizsiniz; gençlerdir, kadınlardır.

Zorlu ve adaletsiz bir seçim kampanyası olacağına kuşku yok. Zorbaların yaptıkları, yapacaklarının da teminatıdır. Ama yılmak yok. Geri adım atmak yok. Dünyanın her yerinden bize gelecek oylar hem cumhurbaşkanlığı adaylığında hem de parlamento seçimlerinde elimizi çok güçlendirecektir.

Son olarak, beni bu onurlu göreve layık gören bütün halkımıza, çalışma arkadaşlarıma, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi herkesi, canla başla seçim çalışmasına, sandığı örgütlemeye ve sandıktan en büyük umudu, zaferi çıkarmaya davet ediyorum.

24 Haziran zaferinde sizlerin büyük payı olacak ve mutlaka biz kazanacağız!”

(anf)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑