İsviçre

Published on Mayıs 31st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Basel’da Cumartesi Anneleri’yle Dayanışma Eylemi

HDK-Basel Kadın Meclisi, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nda, Claraplatz’da yaptığı oturma eylemiyle Cumartesi Anneleri’ni selamladı.

Etkinlikte ICAD pankartı açılırken, Almanca bildirileri dağıtıldı. Kayıp fotoğrafları, bağcıksız ayakkabıların olduğu eylemde ilk olarak Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Basel eşsözcüsü Gülderen Sevim, haftayla ilgili Almanca bir metin okudu. Sevim almanca bildiride Türkiye’de kayiplarin bir devlet politikasi oldugunu söyledi.Egemen sınıfların kendi iktidarlarını ve çıkarlarını korumak için toplumsal muhalefete yönelik uyguladıkları kirli yöntemlerinden biri olan gözaltında kaybetme saldırısıyla dünyada yüzbinlerce insan devlet güçleri veya onlara bağlı paramiliter çeteler tarafından kaçırılarak kaybedildi. Sistematik bir devlet politikası olarak uygulanan gözaltında kaybetme saldırısı, muhalifleri yok etmeyi, toplumu korkutmayı ve sindirmeyi hedeflemektedir. Bu yöntemle, baskı ve sömürü sistemine karşı özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten insanlar gözaltına alınıp katledilmekte ve cesedi yok edilmektedir. Bununla toplumda kaygı, korku ve belirsizlik yaratılarak toplumsal muhalefete gözdağı verilmektedir denildi.
Ardında gözaltında kayıpların simgesi olan Hasan Ocak Kampanyası’ında yer alan HDK-Basel Kadın Meclisi’nden Münevver İltemur bir konuşma yaptı. İltemur konuşmasına, 23 yıldır Türkiye ve Bakur Kürdistan’ın en uzun eylemini yapan Cumartesi İnsanları’nı selamlayarak başladı ve beyaz ölümlerden yitirdiklerimizi andı. Gözaltında kaybetmenin, faşist rejimlerin toplumsal muhalefete yönelik bir yoketme ve sindirme politikası olduğuna dikkat çeken İltemur, bu politikanın “Gece ve Sis” operasyonuyla Hitler faşizminden ardıllarına miras kaldığını belirtti. Türkiye’deki gözaltında kayıpların 12 Eylül askeri darbesi ile arttığını ifade eden İltemur 90’larda yükselişe geçen devrimci dalganın önünü kesmek için sistematik hale geldiğini söyledi. Münevver İltemur, ilk kampanyanın Hüseyin Toraman’la ilgi yapıldığını ama Gazi komutanı Hasan Ocak ile ilgili “Sağ aldınız sağ istiyoruz” kampanyasının çok değişik mücadele araçlarıyla ve Ocak Ailesinin de kararlılığıyla uluslararasılaştığını ve sonuç alındığını belirtti. DMP’nin İHD ile birlikte örgütlediği bu kampanya sonucunda gözaltında kayıpların yoğun olarak yaşandığı Kolombiya ve Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde kurultaylar örgütlendiğini belirten İltemur, bu başarılı kampanya ve 23 yıldır devam eden Galatasaray Eylemi’nin gözaltında kayıplara karşı güçlü bir barikat olduğunun altını çizdi. Galatasaray Meydanı’nın 688 haftadır üç kuşak kayıp yakınlarının acılarına, öfkelerine, direngenliğineve illede yitirmedikleri umutlarına tanıklık ettiğini ifade eden İltemur “Ankara’da sosyalist gençler kaçırılıyor, dinci faşist diktatörlük seçimde istediği sonucu alamayınca kaybetme politikasını yeniden devreye sokabilir. Bunu engellemek ve kayıplarımızın hesabını sormak için Cumartesi Anneleri’inin eylemine daha faza güç vermek gerekiyor. Son kayıp bulunana kadar ellerimiz katillerin ve sorumluların yakasında olacak! Bu evlatlarının kemiklerine kavuşamadan aramızdan ayrılan Baba’lara, Berfo Analara, Kirazlara sözümüzdür.” dedi. Çevrede geçenlerin de ilgiyle izlediği eylem “Kaybedenler Kaybedecek” sloganıyla bitirildi.

   

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑