Çikolatanın karanlık yüzü


Genel

Published on Mayıs 17th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Çikolatanın karanlık yüzü

29.03.2018 Lozan Üniversitesinde Amnesty İnternasyonalin yeni örgütlenmesi olan, KAMU GÖZÜ ”Public Eye” düzenlediği konferansta Kakao üretiminde çalıştırılan çocukların dramı ve çikolatanın karanlık yüzünü tanıttı.

Uluslararası Af Örgütü, İsviçre’nin ve şirketlerinin, İsviçre’de kötüye giden ve dünya çapında insan haklarına saygı gösterilmesini talep eden yoksul ülkeler üzerindeki etkisine eleştirel bir bakışla yaklaşıyor. Soruşturma, savunuculuk ve kampanya yoluyla, sorumlu bir İsviçre için 25.000 üyemizin sesini duyuruyoruz diyen örgütün güncel misyonu: “daha adil bir dünya için burada hareket etmek.”

Avrupa Birliği, kakao ürünlerinin tüketiminde dünya şampiyonudur. İsviçre bu sıralamanın ikinci sırasını işgal etmektedir.

Kişi başı yıllık çikolata tüketimi:

Almanya 11.5 kg

İsviçre 11.1kg

Hollanda 8.9

Avusturya 8.5kg

Amnesty international’den Gosteli Hauser konuya ilişkin detaylı bilgiler verdikten sonra katılımcıların sorularını cevaplandırarak konferansa daha da önem katmış oldu. Çoğunluğu Üniversite öğrencilerinden olan katılımcılar, tüketicilerin bilgilendirilmesinin önemine de değindiler.

Hristiyanların paskalya bayramından bir gün önce böyle bir konferansın düzenlemesi ve paskalya bayramında olağan üstü çok tüketilen çikolatanın konferansta konu olması ayrıca dikkat çekti.

Merkezi İsviçre’de olan Nestle sadece Afrika’da senede 400 bin ton kakao üretiyor. Nestle 50 yıldır Fildişi Sahili’nde kakao üretimi gerçekleştiriyor. Kakao federasyonu konumunda olan SAF firması Nestle ve diğer bir çok uluslararası çikolata şirketlerine kakao satıyor. SAF’a bağlı uluslararası şirketler: AFAMSA, Unilever, COLCATE-PALMOLİVE, Reckitt Benckiser, ADM, Wilmar, P&G Procter&Gamble ve bu şirketlere çalışan taşeron firmalar. Kakao ve palmiye yağı SAF’den temin ediyorlar. Kakao dünya üretiminin yüzde 42’siFildişi sahili’nde gerçekleşiyor. Milyarlarca avro gelir elde eden uluslararası şirketler bu gelirin sadece yüzde 3’ünü Afrika’ya bırakıyorlar.

Mali ve Fildişi Sahili’nde, yaşları 5 ile 15 arası olan, zorla, köle gibi çalıştırılan çocuklar sınırlarda kaçak yollardan insan tacirleri aracılığıyla kaçırılıp kakao üretiminde çalıştırılmak üzere taşeron firmalara satılıyorlar. Çikolatanın hammadesi olan kakao bu tür insan hakları ihlaleri ile birlikte üretiliyor. Mali Afrika’da en genç nüfusa sahip olan ülke. Nüfusunun yarısından fazlası 15 yaşın altında.

Fildişi Sahili, dünyanın en büyük kakao üreticisidir. Ancak, plantasyonlarda (ekim dikim çalışmaları) kızlar ve erkekler sadece kakaonun acı tadı hakkında bilgi sahibi olurlar. Milyonlarca insan hasat hasta zamanında tarlada çalışmakta ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Çantalar, ağır su kapları, payandalar ve diğer araçları çocukları yaralıyor, böcekler ve tehlikeli yılanlar her yerde bulunurken pestisitler (böcek zehiri) yüzlerini şişiriyor.

Çocuklar, daha iyi bir hayat bulabilecekleri bahanesiyle plantasyonlarda üretimde çalışmak için binlerce kişi tarafından Mali, Burkina Faso, Togo veya Fildişi Sahili’nin merkez ve kuzey bölgelerinden gönderiliyorlar. Kakao tarlalarında çocuk işçiliği, ulusal ve uluslararası düzeydeki çocuk ticaretine açılan kapıyı açaralıyor.

Ancak Fildişi Sahili’nde çocuk işçiliği sadece mevsimsel bir sorun değildir. Ülkenin 5-14 yaşlarındaki çocuklarının dörtte birinden fazlası, ailelerinin gelirine katkıda bulunmak için çalışıyor. Bunların yarısı okula gitmiyor. Diğer çocukların çoğunda ne zaman ne kadar güç var beli değil, ne öğretimi ne de öğretmeni tanıma şansları var! Tabi elmas, ayakkabı üretiminde çalıştırılan çocuklar da var

KAMU GÖZÜ ”Public Eye” üyeleri bu çocukların okullarda, sınıflarında olmaları gerekirken zorla köle gibi çalıştırılmalarındaki insan hakları ihlallerini şikayet ederek bu tür despotluğun günümüzde olmaması gerektiğini savunuyor. Uluslararası Af Örgütü’nün yeni örgütü KAMU GÖZÜ ”Public Eye” üyelerin çoğunluğu gençlerden oluşuyor ve insan hakları ihlleriyle mücadelede azimliler.

Konferans katılımcılar üzerinde büyük bir etki bırakarak sonlandı.

Ali Korkmaz UNİL/Lozan

Kaynak: arkadas.ch

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑