Türkiye

Published on Nisan 14th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

CHP’li Erdoğdu: Demirtaş’ın terörü bitirme çabasının samimi olduğunu, bu çaba yüzünden cezaevinde tutulduğunu söyledi.

Demirtaş samimiydi, milliyetçilik yaparak ülkeyi bölüyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin açıklamalarda bulundu.
KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın sorularını yanıtlayan Erdoğdu, HDP’nin tutuklu Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın terörü bitirme çabasının samimi olduğunu, bu çaba yüzünden cezaevinde tutulduğunu söyledi.
‘DEMİRTAŞ’IN TERÖRÜ BİTİRME ÇABASI SAMİMİYDİ, BU YÜZDEN İÇERİDE’
CHP’li Aykut Erdoğdu, “Demirtaş’ın terörü bitirme çabasını ve samimiyetini ben kendi adıma gördüğümü ve hissettiğimi düşünüyorum. O şiddet bitsin diye bir çaba gösterdiğini ve samimi bir adam olduğunu düşünüyorum. Samimi çabası yüzünden, terörü bitirme çabası yüzünden içeride olabilir” dedi.
‘DEMİRTAŞ TBMM’DE SİYASETİN İÇİNDE OLMALI, TERÖRÜ BİTİRMEK İÇİN BU GEREKLİ’
“Demirtaş ile programlarımız ayrı, düşüncelerimiz ayrı ama ben Demirtaş’ın TBMM’de siyasetin içinde olması gerektiğini düşünüyorum ve terörü bitirmek için de gerekli bir şey olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanan Erdoğdu şöyle devam etti:
“Kim ki bu ülkede milliyetçilikleri kaşıyorsa; Türk veya Kürt milliyetçiliği yaparak bizi ayrıştırmaya çalışıyorsa bizi bölmek istiyor demektir. Milletvekillerini hapse atarak sorunu çözeceklerine inananlar geçmişte bunu yaparak sorunu çözmeyi düşünenlerin ne hale geldiklerini düşünsünler. Bu işlemleri yapanlar yaptıkları sırada kendilerini çok güçlü hissederler ama sonuçta tarih ırmağı bir vadide akar, bunların hepsi o tarih ırmağının içerisinde yuvarlanan kayalar gibi olacaklar, o gün çok utanacaklar.”
‘DARBE OLACAĞINI BİLİYORLARDI’
CHP’li Aykut Erdoğdu, CHP’nin 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili raporunda çok çarpıcı bilgilerin olduğunu söyleyerek soru üzerine raporun özetini anlattı.
Hükümetin, darbe olacağını bildiğini ve müdahale etmediğini savunan Erdoğdu, şöyle devam etti:
“Darbe olacağını biliyorlar. Bakın bu çok tarihi bir şey. Hem MİT, hem Emniyet hem de Genelkurmay söylüyor. MİT’in darbeden 4 ay önce ‘Fetullahçı subayların darbe yapacaklarını tespit ettik’ diye bir raporu var. Darbe olacağını biliyorsan sen bu 250 insanı yem olarak mı kullandın? Nasıl silah başında tutarsın bu insanları sen. Sana 4 ay önce diyorlar bunlar darbe yapacaklar, sen bekliyorsun, müdahale etmiyorsun sonra darbe oluyor, ondan sonra darbeyi alıyorsun bir karşı darbeye çeviriyorsun karşı darbe sonrasında da FETÖ ile mücadele diye başlayıp bütün muhaliflerin boynunu vurmaya çalışıyorsun.
O gece ben Meclis’te bombalandım. Birileri gecekonduda saklanırken, birileri tünellerin içine girerken, birisi uçakta havada durumu beklerken benim o Meclis’te 7 tane bomba düştü. Orada AKP Milletvekillerini cesaretlendiren bizdik. Bizim Meclis’e girmemiz tarihi bir şeydir. Sonuçta ne oldu? FETÖ diye başladı, darbeyi biz dahil bütün muhaliflere yönelik bir silaha çevirdiler. Bu darbenin olacağını biliyor. Darbe günü yaşananlar var. Darbe raporunu okuduklarında bu darbenin nasıl bilindiğini, AKP tarafından devletin FETÖ’ye nasıl teslim edildiğini tespit ettik.”
Kaynak: Cumhuriyet


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑