Türkiye

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Çevreci çift davasında suç ortağına tahliye

Çevreci Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu çiftinin katledilmesi davasında katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç tahliye edildi. Mahkeme soruşturmanın derinleştirilmesi ve Ali Yamuç’un şüpheli intiharının araştırılması taleplerini de reddetti.

Antalya’nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çevreci Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesine ilişkin davada tutuklu yargılanan, cinayet zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun, 9 Mayıs 2017 günü Kızılcık Yaylası’ndaki dağ evlerinde öldürülmesiyle ilgili aynı bölgede oturan Ali Yamuç, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Sorgusunda suçunu itiraf eden Yamuç, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak Elmalı Cezaevi’ne gönderildi. Yamuç’un eşi Fatma Yamuç da yardım ve yataklıktan tutuklandı. Ali Yamuç, bir süre sonra nakledildiği Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 20 Eylül 2017 tarihinde şüpheli bir şekilde intihar etti.
FATMA YAMUÇ SEGBİS’LE KATILDI
Çevreci çift cinayetiyle ilgili 15 sayfalık iddianame, Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aysin-Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin 3 kızının şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç tek şüpheli olarak gösterildi. ‘Kasten öldürme’, ‘birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahla yağma’ suçlamalarının yöneltildiği iddianamede Fatma Yamuç için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Davanın ikinci duruşması, Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Fatma Yamuç bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılırken, Büyüknohutçu çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu ve Naciye Zeynep Büyükküpcü ile tarafların avukatları salonda hazır bulundu.
‘KENNEDY DAVASI’ BENZETMESİ
Duruşmada esas hakkında mütalaa veren savcı, sanığın üzerine atılı ‘kasten öldürme ve yağma’ suçlarından beraatına, ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan cezalandırılmasına, tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi. Sanık Fatma Yamuç da cinayetleri kendisinin işlemediğini belirterek, tahliyesini talep etti. Savcının mütalaasının usulsüz ve ciddiyetsiz olduğunu söyleyen müdahil avukat Tuncay Koç, “Finike Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kennedy davasındaki gibi soruşturma yürütülmüştür. Bu aşamada mütalaanın verilmesini de kabul etmiyoruz. Bizim toplanmasını istediğimiz deliller var. Bunlara ilişkin herhangi bir karar verilmedi” diye itiraz etti.
‘SORUŞTURMA ÇORBA HALİNE GELDİ’
Katil zanlısı Ali Yamuç’un cezaevinde 1.5 santimlik şort ipiyle intiharını kabul etmediklerini belirten Avukat Buğra Özçelik de, “Başsavcı, savcı ve jandarmanın soruşturma aşamasında gerekli özeni ve dikkati göstermediği kanaatindeyiz. Finike’de yürütülen soruşturma çorba haline getirilmiş ve Elmalı’ya gönderilmiştir. Savcının alelacele mütalaa vermesi ve mahkemenin dosyayı başından atarcasına, ‘İstinaf ya da Yargıtay ilgilensin’ düşüncesiyle karar vermesini istemiyoruz. Bu şekilde hareket edilirse kamu vicdanı yaralanır” dedi. Mütalaa noktasında gelinen noktanın çok üzücü olduğunu vurgulayan avukat Lider Tanrıkulu ise, “Biz adalet istiyoruz. Ali Büyüknohutçu büyük bir aktivistti. Bir fare için bile mücadele vermişti. Talep ettiğimiz deliller nedense toplanmamaktadır. Taleplerimizin neden karşılanmadığını anlayamıyoruz. Bizim talebimiz gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Mahkeme tarafından verilecek bir karar aktivistleri ateşe atacaktır” diye konuştu. Avukatların taleplerini reddeden mahkeme sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Kaynak: Korsan Gazete


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑