Kadın

Published on Mayıs 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Cannes Film Festivali’nde kadınlar eşitlik için yürüdü

Cannes Film Festivali tarihinde kadınlar tarafından yapılan toplam 82 filmi temsilen aynı sayıda kadın kırmızı halıda kol kola yürüdü.  (Görüntülü)

Bu yıl 71’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali devam ediyor. Dün gece düzenlenen kırmızı halı geçidine kadınlar, Cannes Film Festivali jüri başkanı Cate Blanchett ile birlikte çıkarak yürüdü. Festival tarihinde bir ilk olan kadın geçidinde Salma Hayek, Claudia Cardinale, Kristen Stewart, Marion Cotillard, Léa Seydoux ve onlarca aktris, prodüktör, montajcı, dekoratör ve dağıtımcı yer aldı.

Jinnews’da yer alan habere göre Yönetmen Agnes Varda hükümetlere ve kamu yetkililerine çağrıda bulunarak ücret eşitliği yasalarını uygulamalarını istedi. Tüm kurumları karar mercilerinde eşitlik ve şeffaflığı aktif bir şekilde organize etmeye çağıran sinemacılar, “Profesyonel çevrelerimizde gerçek bir eşitlik ve çeşitlilik istiyoruz” dedi.

Organizatörler, festivalde bugüne kadar kadınlar tarafından yapılan 82 filmin yarışmaya dahil edildiğini bu nedenle kırmızı halıda da 82 kadının yer aldığını belirtti. 82 film, 70 yılı aşkın festival tarihi açısından yüzde 5’ten azını ifade ediyor.

Cate Blanchett ve Agnes Varda, “Kadınlar dünyada azınlıkta değiller, ancak endüstrimiz tersini söylüyor. Endüstrimizin tüm basamaklarının erişilebilir olmasının zamanı geldi” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan festival bu yıl jüriyi çoğunlukla kadınlardan oluşturdu. Ancak cinsel taciz ve ayrımcılık konularında sessiz kalması dikkat çekti. 70 yılı aşkın festival tarihinde sadece 1993’te kadın yönetmen Jane Campion Altın Palmiye ödülünü alırken, Agnes Varda’ya 2015 yılında onursal palmiye ödülü verilmişti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑