Türkiye

Published on Ağustos 12th, 2016 | by Avrupa Forum 7

0

Can Dündar: OHAL bitene dek Türkiye’den uzak kalmak istiyorum

MİT TIR’ları davasında yargılanan ve Cumhuriyet gazetesindeki görevini geçici olarak devredip yurtdışına tatile giden Can Dündar,“OHAL kaldırılıncaya kadar Türkiye’den uzak kalmak istiyorum” dedi.

Geçen Temmuz’da genel yayın yönetmenliği görevini Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrettiğini belirten Dündar, yazılı bir açıklama yayınlamıştı: “Sevgili arkadaşlar, Son bir yıldır, bir yandan gazetedeki görevimi yapmaya çalışırken bir yandan da suçlamalar, tehditler, davalar, hapislikler, mahkûmiyetler, kurşunlanmalar, ifadeler, savunmalar, hakaret bültenleri ile uğraştım. Bu süre içinde hiç tatil yapmadım. Gazetecilik coşkumda ve habercilik inadımda zerrece azalma olmadıysa da bedenen ve ruhen yorulduğumu hissediyorum. Bu tür durumlarda hep yaptığım gibi, yaz süresince sakin bir köşede yeni bir kitaba kapanmak ve geleceği planlamak istiyorum.”

ODA TV’nin haberine göre Dündar, Almanya Berlin merkezli Berliner Zeitung gazetesine konuştu. Tatilini yurtdışında geçiren Dündar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in, kendisi için oldukça yeni bir durum olduğunu söyledi.

‘Politik iltica talebim yok’

Dündar sözlerine şöyle devam etti: “Darbe girişimi her şeyi değiştirdi. Cezaevlerinde tekrar işkenceler var ve Erdoğan idam cezasını tekrar geri getirmek istiyor. Bundan dolayı en azından OHAL kaldırılıncaya kadar Türkiye’den uzak kalmak istiyorum. Politik iltica talebim yok. Türkiye’ye tekrar dönmek istiyorum.”

Dündar söyleşide, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile darbe girişiminin ardındaki isim Fethullah Gülen arasındaki ilişkiye de değindi: “Aralarında yakın ilişkiler vardı ve bu organizasyonu destekledi. İktidar kavgası sonucu araları bozuldu. Gülen hareketi, polis, idare, üniversiteler, adaleti kontrol altına almıştı. Gülen hareketinin reel bir tehdit olduğuna işaret etmiştik. Ancak Erdoğan bu tehlikeyi görmezden geldi. Gülen hareketi, Erdoğan’ın kontrol altına alamayacağı bir güç haline gelmişti. Gülen hareketi devlet içinde devlet yarattı.”

Kaynak: Diken

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑