Hollanda

Published on Kasım 30th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Çağdaş sanatın temsilcileri tarafından tasarlanan Amsterdam Işık Festivali başlıyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Perşembe günü başlayacak olan festival kapsamında, kentin çeşitli yerlerinde sanatçıların hazırladıkları orijinal enstalasyonlar boy gösterecek.

Çağdaş sanatın önemli isimlerinden biri olan Çinli sanatçı Ai Weiwei ve Sri Lankalı Cecil Balmond’ın etkinlik için özel olarak tasarladığı enstalasyonlar, Amsterdam Işık Festivali’nde yer alacak. Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Amsterdam Işık Festivali’nde, etkinliğe özel olarak tasarlanan 36 enstalasyon kentin çeşitli yerlerine yerleştirilecek. Bu yılki teması “varoluş” olarak belirlenen festival kapsamında ziyaretçiler karada ve suda olmak üzere sergilenen yapıtları, yürüyerek veya kanalda tekne turlarına çıkarak görebilecek.

Ai Weiwei’nin yaklaşık altı buçuk kilometrelik enstalasyonu, kentin içinden geçen bir sınırı temsil ederken, Cecil Baymond’un “infinita” ismindeki yapıtı geometrik bir şekil olarak su üzerinde yer alacak. Baymond’un enstalasyonu suda yüzen çatlamış bir piramidi simgelerken, insan varoluşunun özünü ve yüzeyin altında bulunanları yansıtmayı hedefliyor. Festivalin karadaki sergisi Amsterdam’ın ünlü rıhtımı Marineterrein’inde yer alacak ve sergi 7 Ocak’ta son bulacak.

Sergide yer alacak olan 15 enstalasyonun arasında sanatçı AlexP’nin dairesel bir çerçeve üzerinde 567 led ışığından oluşan yapıtının yanında, sanatçı Reanna Niceforo ve fotoğrafçı Phil Sutherland, ziyaretçileri bir fotoğraf kabinine davet ederek ışık ve projeksiyonun etkilerini inceleyecek ve katılımcılara enteraktif bir deneyim sunacak. Foto: ANWB

 

 

Kaynak: palatform dergisi


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑