İsviçre

Published on Şubat 15th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Burhan Yaman Zürich’te son yolculuğuna uğurlandı

1980 darbesi sonrası yaşamını politik sürgün olarak İsviçre’nin Zürich şehrinde devam ettirmek zorunda kalan Burhan Yaman toprağa ailesi ve arkadaşları tarafından Zürich’te son yolculuğuna uğurlandı.

1980 öncesi Mersin – Tarsus bölgesinde DİSK Tekstil sendikası başkanlığını yapan Burhan Yaman, dönemin mücadeleci sendikacılarından biri olarak tanınıyor.


22 Ocak 1980 tarihli Yürüyüş dergisi – TÜSTAV arşivi

Özellikle YİDAŞ örgütlenmesinde önemli rol oynayan Yaman pek çok kez polis ve sivil faşist saldırısıyla karşı karşıya kalmasına rağmen mücadele mevzisini terk etmeyen bir devrimci sendikacıydı.

Cezaevinden ve 12 Eylül darbesinden sonra yurtdışına çıkmak zorunda kalan Burhan Yaman, orada da siyasi çalışmalardan kopmadı. Son 10 yıldır kanser tedavisi görüyor olmasına rağmen aktif olarak HDP’nin kuruluş sürecinde yer aldı, İsviçre HDP delegasyonu olarak kuruluş kongresine katıldı.

Hastalığı ilerleyen Burhan Yaman bir süredir tedavi görmekte olduğu hastane’de 10 Şubat 2019 günü hayata gözlerini kapadı.

Yaman’ın vasiyeti gereği naaşı yakılarak kızıl bayrak eşliğinde külleri defnedildi. Yaman’ın “inanların ritüellerine saygı duyarım ama ben hayat felsefem gereği dini tören istemiyorum” vasiyeti de yerine getirilerek ailesinin, dostlarının ve mücadele arkadaşlarının konuşmalarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑