Almanya

Published on Eylül 13th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

„Burada yaşıyorum, oyumu burada kullanıyorum“

Nürnberg’de aralarında AGİF, DİDF Jugend ve DGB gibi çeşitli dernek, kurum ve kuruluş ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride, 24 Eylül günü Almanya’da yapılacak federal seçimlere işaret edildi.

Fikri KARAKUŞ (AF / Nürnberg)
Nürnberg’de aralarında AGİF, DİDF Jugend, DGB gibi çeşitli dernek, kurum ve kuruluş ortak bir bildiriye imza attı.
24 Eylül 2017 günü Almanya’da yapılacak federal seçimlere işaret edilen bildiride, Nürnberg bölgesinde seçim günü reşitliğe erişmiş ve 3 ayı dolduran bir süre ile Nürnberg’de ikamet etmekte olan 450 bin vatandaşın seçme hakkına sahip olacağı belirtilerek, Nürnberg’de yaşayan 100 bini aşkın yurttaşın seçimlere Alman vatandaşlıkları olmadığı için katılamayacağı ancak 24 Eylül günü aynı zamanda resmi seçime ek olarak Nürnberg seçim bölgesinde yaşayan Alman vatandaşı olmayan kişilerin sembolik bir seçime katılabilecekleri bilgisi yer aldı.
Bildiride, “Bizler bu sembolik seçimlerde Almanya’da demokrasi eksikliğine işaret ederek, yerel seçimlerde herkese seçme ve seçilme hakkı talep etmekteyiz. Nürnberg’de yaşayan herkes tramvay bilet fiyatından, çocuk kreşlerinin dolu olmasından veya bir binanın yapılıp yapılmaması kararından Nürnbergli, Hamburglu, Madridli, Ankaralı ya da Duala’lı olmasından bağımsız olarak direk etkilenmekte ve bunun için doğdunuz yer fark etmemekte. Nere doğumlu olursanız olun ya da hangi ülke vatandaşı olursanız olun, reşit olmuş bir yurttaşın yaşadığı şehirde eşit haklara sahip olması ve yerel parlamentosunu seçmesi gerekiyor.
Bu görüşü Nürnberg Uyum Meclisi, Nürnberg Şehir Meclisi ve Belediye Başkanı da savunmakta. Yerel seçimlerde seçme hakkının karar altına alınması için Almanya Federal Parlamentosu’nun 2/3 çoğunluğunun kabul etmesi gerekiyor.” ifadesi yer aldı.

“Sembolik seçimlere tüm Nürnberglileri katılmaya davet ediyoruz”
Seçimlere katılma hakkının demokratik devlet sistemlerinin en alt prensibi olduğu kaydedilen bildiride şu görüşlere yer verildi:
“Yabancı vatandaşların seçme hakkı entegreyi geliştirerek, sosyal ve siyasi eşitlik ifadesi anlamına gelir. 28 Avrupa ülkesinden sadece 15’nde bu uygulanmaktadır. Sizlerden istediğimiz, Almanya Federal seçimlerine 2 hafta kala (11-22 Eylül 2017 tarihleri arasında) merkezi ya da merkezi olmayan sandıklara giderek seçimlere katılacak olan partilere ve Berlin Almanya Federal Parlamentosu’na seçilecek olan milletvekillerine sembolik olarak oy vermeniz.
Alman vatandaşlarını da sembolik olarak gerçekleştirilecek olan bu oylamada dayanışma amaçlı oy vermeye davet ediyoruz.
Göçmenlere eşit yerel seçme ve seçilme oy hakkı tanınsın! Nürnberg uyum meclisi öncülüğünde geniş bir birliktelik ile yapılacak olan bu sembolik seçimlere tüm Nürnberglileri katılmaya davet ediyoruz.
Sembolik Seçimler 2017 yılında Almanya’nın değişik şehirlerinde gerçekleşecek.”

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑