Kadın cinayetleri s..." /> Bulunan kadın cesetlerinden biri "Saray Güven" mi?


Almanya

Published on Eylül 2nd, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Bulunan kadın cesetlerinden biri “Saray Güven” mi?

Kadın cinayetleri sınır tanımıyor

Bulunan kadın cesetlerinden biri Saray Güven olabilir

 

Zwingenberg/Münster’de birbirlerine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta iki ayrı kadın cesedi bulundu.

Zwingenber otoban bağlantı noktasında ilk kadın cesedi bulundu. Sözkonusu cesetin 20 Ağustos’tan beri kayıp olan Dersim’li Kürt Alevi kadın Saray Güven’e ait olabileceği tahmin ediliyor. Cesetin adli tıbba sevkedildiği bildiriliyor. 47 yaşındaki kayıp Saray Güven, Frankfurt-Bockenheim oturumlu olmasına rağmen aramalar Nieder-Roden’de Badesse etrafında yoğunlaşmıştı.

Kaçırıldığından şüphelenilen Saray Güven’in, çocukları tarafından verilen bilgiye göre: pazar günü çalıştığı iş yerinde iş mesaisi bittikten sonra yolda çocuklarını arayarak eve geleceğini söylediği ancak eve ulaşmadığı belirtilmişti.

Polis cinyet şüphelisi olarak Fransa Colmar’da bir kişiyi göz altına almıştı. Şüpheli Hayrettin T. ile kayıp Saray Güven’in bir Opel Zafira otomobil ile birlikte yolculuk yaptıkları belirlenmişti.

Saray Güven’in kaybolma haberi kadın çevreleri başta olmak üzere geniş bir topluluğu üzmüş ve tedirgin etmişti. Geçtiğimiz günlerde değişik Alevi kurumları Saray Güven’nin bulunması için dayanışma kampanyaları çaıklamaışlar ve hatta bazı Avrupa şehirlerinde sokak gösterileri yapılmıştı.

İkinci cesetin ise Heidelberg’te ikamet eden 26 yaşındaki Julia B. ait olabileceği üzerinde duruluyor.

Bu cesete otopsi yapıldığı polis tarafından açıklandı.

Yaşanmakta olan her iki kadın cinayeti: konunun ülke, sosyal sınıf, kimlik, toplumsal aidiyet’te sınır tanımadığı, kronik ve derin bir toplumsal sorunların varlığını birkez daha ortaya koyduğunu, “Kadın’a yönelik şiddet” konusunda büyük ve yeni bir uyarı olduğu görülmektedir.

Kadın örgütlerinin bu cinayetlere yönelik olarak duyarlılık ve takipte ısrarlı olcakları beklenmektedir.

ALMANYA’DAKİ KADIN ÖRGÜTLERİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI 

(PİRHA) 31 Ağustos 2017

 

20 Ağustos günü kaçırılan Saray Güven için Frankurt’un Zeil caddesinde de bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

20 Ağustos günü Hayrettin Tandoğan isimli erkek tarafından kaçırılan Saray Güven’in akıbetini sormak için Frankurt’un Zeil caddesinde Amara Kürt Kadın Meclisi’nin çağrısıyla buluşan Yeni Kadın, SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği), Courage, MLPD Almanya, ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi), ATİF (Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu), YDG (Yeni Demokratik Gençlik), Alevi Dernekleri aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Yeni Kadın’ın, her türlü şiddete karşı HAYIR pankartı açtığı eylemde, Güven’in resimleri ve kadına yönelik şiddete karşı dövizler taşındı.

Güven’in kaçırılmasına ilişkin süreç hakkında kısa bir bilgilendirme yapılan eylemde, kadın kurumları açıklamalar yaptı.

Yapılan açıklamalarda, kadınlara yaşatılan şiddetlerin kapitalist-emperyalist sistemden beslendiğinin altı çizildi.

Avrupa coğrafyasında da her geçen gün kadına yönelik şiddetin devlet destekli artış gösterdiği belirtilen açıklamalarda, Saray’ın kaçırılma olayın da olduğu gibi, günler geçmesine rağmen, olayın hala aydınlatılmadığına dikkat çekildi.

Sistemin yasalarının ve adaletinin de erk’ek lehine işletildiğine vurgu yapılan açıklamalarda, Saray’ın kaçırılmasında rolü olan ve akıbetinden sorumlu tutulan Hayreddin Tandoğan isimli şahısta da görüldüğü gibi “hasta, psikolojik tedavi ” gibi sebepler ortaya atılarak, faillerin erkek egemen sistem tarafından korumaya alınmaya çalışılmakta olduğunu kaydetti.

Açıklamalarda, kadın katliamlarının faillerinin gerekli cezayı almaları için mücadele ederek, sokakları mesken etmenin gerekliliğine vurgu yapıldı.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑