Genel

Published on Kasım 1st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Bulgaristan, göçe karşı “olumlu” sonuçlar alıyormuş

Mültecilere karşı insanlık dışı engellemeleri uygulayan Bulgaristan’ın İçişleri Bakanı Mladen Marinov: “Göçün azaltılmasına yönelik son derece olumlu sonuçlar alıyoruz”

Bulgaristan İçişleri Bakanı Mladen Marinov, Türkiye’den Bulgaristan’a “Göçün azaltılmasına yönelik son derece olumlu sonuçlar aldıklarını” söyledi.

Mladenov, parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ortak kara sınırında 236 kilometrelik tel örgünün inşa edilmesi ve sınır polisi sayısının artırılmasıyla 2018’de düzensiz göçmen geçişlerinin azaldığını belirtti.

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal ve lojistik yardımı ile Bulgaristan-Türkiye sınırındaki yasa dışı geçişlerde düşüş kaydedildiğine işaret eden Marinov, göçmen trafiğinin Yunanistan’a doğru yön değiştirdiğini aktardı.

Marinov, 2018’in başından bu yana Türkiye ile ortak kara sınırında ülkeye giriş yapmaya çalışan 3 bin 122 kişinin engellendiğini bildirdi.

Bakan Marinov, Kapıkule-Kapitan Andreevo gümrük kapıları bölgesinde Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan sınırlarının birleştiği noktada kurulan Üçlü Koordinasyon Merkezi sayesinde göçle mücadelenin çok daha etkin yürütüldüğünü kaydetti.

(ajanslar)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑