Genel

Published on Mart 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Bosna Hersek’te “Bağımsızlık Günü” kutlandı

Bosna Hersek’in bağımsızlığının 26. yıl dönümünde törenler düzenlendi. “Bağımsızlık Günü” Bosna Hersek’teki Sırplar’a göre sıradan bir gün…

Eski Yugoslavya’dan ayrılarak 29 Şubat-1 Mart 1992 tarihlerinde yapılan referandumla bağımsızlığını kazanan Bosna Hersek’te “Bağımsızlık Günü” törenlerle kutlandı.

Başkent Saraybosna’daki törenler, bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegovic’in mezarının da bulunduğu Kovaçi Şehitliği’nde başladı.

Kovaçi Şehitliği’ndeki törene, Aliya’nın oğlu ve aynı zamanda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic’in yanı sıra siyasiler, askerler, yerel yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.

Saraybosna’daki törenler, İkinci Dünya Savaşı sırasında şehri savunurken hayatlarını kaybeden askerler için yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı ile Kuşatma Altındaki Saraybosna’da Öldürülen Çocuklar Anıtı’nda devam etti.

Bağımsızlık Günü dolayısıyla dün akşam da Cumhurbaşkanlığında resepsiyon verildi.

Bağımsızlık Günü, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda (FBİH) milli bayram olarak törenlerle kutlanırken, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde sıradan bir gün olarak kabul ediliyor.

  • Bağımsızlık referandumu

Eski Yugoslavya’nın parçalanmaya başlamasıyla 29 Şubat-1 Mart 1992 tarihlerinde düzenlenen referandumla, Slovenya ve Hırvatistan’ın ardından Bosna Hersek de bağımsızlığına kavuştu.

Ülke genelinde yapılan ve Sırpların büyük bölümünün boykot ettiği referanduma halkın yüzde 64,31’i katılırken, katılanların yüzde 99,44’ü de bağımsızlık için “evet” oyu kullandı.

Sırpların tehdit ve engellemelerine rağmen yapılan referandumun sonucu, 6 Mart 1992’de açıklandı. Bosna Hersek, 22 Mayıs 1992’de BM üyeliğine kabul edildi.

Bosna Hersek, referandum sonucunda bağımsız bir devlet oldu ancak bağımsızlığın bedelini 3,5 yıl süren ve yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği kanlı bir savaşla ödemek zorunda kaldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑