Emek

Published on Ocak 31st, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Birleşik Metal-İş: Direne direne kazandık!

Metal işçisinin Türk Metal’i ve Çelik-İş’i bile greve zorlayan direnci kazanım getirdi. Toplusözleşme pazarlığına üç yıllık sözleşme ve yüzde 3 zam diye oturan MESS, iki yıllık sözleşme ve yüzde 24,67 zamma “evet” demek zorunda kaldı

Metal işkolunda patronlar sendikası MESS ile işçi sendikaları arasındaki toplusözleşme sürecinin tıkanması üzerine üç büyük işçi konfederasyonunun metal sendikaları “grev” kararı almış, patronların sırtını dayadığı iktidar ise Bakanlar Kurulu eliyle grevi “milli güvenliğe aykırı” olduğu gerekçesiyle yasaklamıştı.

Grevin yasaklanması sonrasındaki 60 günlük sürenin ilk haftasından anlaşma çıktı. MESS ile Türk-İş’e bağlı yetkili Türk Metal arasında dün (29 Ocak) akşam 6’da başlayan görüşme, sabaha karşı 6’da sonuçlandı.

Toplusözleşme, MESS’in “kırmızıçizgimiz” diyerek üç yıllık sözleşme dayatmasına karşın iki yıllık imzalanırken, zam oranı da yüzde 24,67 oldu.

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak tarafından açıklanan toplusözleşme ayrıntıları şöyle:

  • Sözleşme iki yıllık imzalandı.
  • Sosyal haklar haricinde bir yılını dolduran tüm işçiler, en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi yüzde 24,63 (Yüzde 15,83’ü seyyanen zam, yüzde 7,62’si kıdem zammı, yüzde 1,18’i çekmeden) oldu.
  • Saatlik ücretler, 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek. Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.
  • Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Kıdem zammını 1 Ocak 2017’den önce işbaşı yapan tüm işçiler alabilecek.
  • Sosyal haklarla alınan zam oranı yüzde 23, bunun aylık getirisi 50 lira 91 kuruş olacak.
  • Toplusözleşmeye maddi getirisi 480 liralık tamamlayıcı sağlık sigortası, saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı ve kayınvalide-kayınbaba vefatında üç günlük izin olmak üzere üç yeni hak eklendi.

Ne olmuştu?

Patron sendikası MESS, toplusözleşme masasına sözleşme süresini üç yıla uzatmanın kırmızıçizgileri olduğunu söyleyerek ve yüzde 3,2 oranında zam teklif ederek oturdu.

İşçi sendikalarının tamamı üç yıllık toplusözleşme süresi teklifine büyük tepki gösterdi. Türk-İş’e bağlı Türk Metal, iki yıllık sözleşmenin sürdürülmesi ile yüzde 38 oranında zam teklif etti. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in Türk Metal’in teklifinden tek farkı, saat ücretine istediği seyyanen artışın 0,5 kuruş daha fazla olmasıydı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş de iki yıllık sözleşmenin sürdürülmesinin yanı sıra en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istedi. Birleşik Metal-İş’in, ilk 6 ay için 695 liraya tekabül eden ortalama ücret teklifi yüzde 30,47 oranında.

İşçi sendikalarının karşı teklifi üzerine MESS, zam teklifini yüzde 3,2’den yüzde 6,4’e yükseltti. İşçilerin bu teklife yanıtı ise “grev” oldu. DİSK/Birleşik Metal-İş, henüz aralık ayında eylem takvimini açıklayıp sokakları ısıtmaya başladı, 22 Ocak’ta ise “2 Şubat’ta grevdeyiz” dedi. Türk Metal ve Çelik-İş de 2 Şubat’ta greve çıkma kararı aldı.

Afrin’e yönelik askeri müdahale ise metal patronlarının imdadına yetişti. Türk Metal ve Çelik-İş, savaşı gerekçe göstererek grevi ertelediklerini duyurdu. Kısa süre sonra da “milli güvenlik” gerekçesiyle metal grevi yasaklandı. Birleşik Metal-İş ise tüm yasaklara karşın grevi yapacağını duyurdu. Akademisyen, yazar ve aydınlar da “grev gözcüsü” olmak üzere metal işçisine destek açıklaması yaptı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑