Yazarlar

Published on Kasım 5th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

“Binler Düsseldorf’ta No Pasaran – Faşizme Geçit Yok” dedi – Hüseyin Yamaç

AKP- MHP ve CHP’nin HDP’ye karşı yapılan ortak 4 KASIM darbesi bugün büyük bir tepki ile 1. yılında protesto edildi.

Kürt halkının bugün onbinlerce kitlesininin büyük bir katılımı ile Avrupa’dan ve Almanya’dan gelen kadınlı erkekli yaşlısı ve genci ile iki koldan yürüyüşü coşku ve güçlü bir heyacan ve kararlı bir duruş ile başladı.

İki koldan başlayan onbinlerin görkemli yürüyüşü umut vericiydi. Buna müdahale ise açık bir tahammülüzlüğün ifadesi olmuştur.

Yürüş başlarken polisin her zaman sürekli yaptığı yasak sembollerin indirilmesi için yaptığı uyarınının ardında başlayan yürüyüşün miting alanına yakın bir yerde binlerce polisin ve TOMA vb zırhlı araçları ile alana giden kitlenin yolunu kesen polisin açık saldırısı ile karşı karşıya geldi.

Yürüyüş başlamadan önce Alman polisi, Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG, YPJ gibi Kürt örgütlerinin bayrak ve sembollerinin ‘yasak’ olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istede. Ancak eylemciler, söz konusu ‘yasakları’ dinlemeyerek Öcalan posterleri, PKK, YPG ve YPJ bayraklarıyla yürüyüşe geçti.

Kütlenin kararlılığı karşısında yürüyüşü ses çıkarmaynan polis kitlenin miting alanına yakın bir yerde gelen ani bir kararla kitleye AKP ve SS polisinin geçmişinden farklı olmayan bir tutumu ile alçakça saldırıya geçti!
Onlarca insanımızın ağır yaralanmasını ve onlarca insanında tutuklanmasına neden olan büyük bir provakasyona neden olmuştur.
Faşizme karşı onurlu direnişi faşizme geçit yok diyen onbinlerin görkemli direnişi biber gazı sıkan ve sert saldırısına karşın Kürtler bugün Düssoldof’‘un bütün sokaklarında tam bir direniş ile karşılık verdi. Miting alanına girişi yasaklanan kitlenin inadına Düsseldorf’un bütün alanlarını direniş alanına dönüştürdü.

Günlerdir her türlü hazırlığı yapılan ve Almanya genelinde yaklaşık 60 kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa çağrısını yaptığı Düsseldorf mitging ve yürüyüşü yürüyüş öncesinde de Alman devletinin yemek vb standları ile ilgili yapmış olduğu yasak uygulaması bir uyarıydı!

Alelacele hiç bir hazırlığı ve bilgisi olmayan Almanya dışişleri bakanı Gabriel’’in ani Türkiye ziyareti(!) bugün kü saldırının Almanya devlet politikasının iki yüzlü ve hep sinsi yanınında yeni olmayan bir tutumu oldu!

Bu yasak ve saldırı aslında bugün ortaya çıkan görüşmenin TC’ye açık bir jest oldu.

1800’lerden bugüne Osmanlı’dan AKP’e hep derin bir bağ ve aktif bir birlikteliği olan bir ortaklıktır.
Osmanlı ordusunda görev yapan general Moltke’den bu yana 1915 Ermeni soykırımdan Talat Paşa’ya uzanan her dönem önemli bir bağı ve ortaklığı olan derin iki ülkenin geçmişe dayana büyük bir ortaklığı ve bağlılığı var.
Bugünkü ani ziyaretin bir diğer ayağı kanlımaca Suriye’de ve Irak’ta ortaya çıkan sonuçlara dayalı bir sancıdır.
Bir kez daha Küresel emperyalist güçlerin Kürtleri bu süreçte bir kez daha bir tarafa atmak için ortaya çıkan çirkin yüzlerinin resmî konumundadır.
Ama, maalesef Kürt halkı yüz yıl önceki bir halk artık değil! Bugünkü duruşu ile de bunu bütün saldırılara karşın ortaya koymuştur.

Kürt halkının sembolleşen değerleri ne bugün bir ilkti bu ve nede son olacaktır.
Kobani’de RAKA’da dünyanın en barbar örgünün baş kentindeki yenilgiye imza atan Kürt gerillalarının kahramanca ortaya koyduğu direnişin önderliğini çeken kadınların satılmış olduğu RAKA’nın ünlü meydanında dünyayanın yakında tanık olduğu zaferinin ardında dünyaya verilen resim ortadayken bugün Almanya’nın tutumu tam bir yüzsüzlüğün resmî oldu.

No PASARAN- faşizme geçit YOK!
Bımre faşizım-Kahrolsun faşizm!

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑