Almanya

Published on Şubat 23rd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Beyaz Güller 75. yıl önce idam edildiler

Bundan 75 yıl önce, Beyaz Gül adlı anti faşist direniş grubunun kurucuları üniversite öğrencileri Ulm’lu Scholl Kardeşler mücadelelerinden dolayı idam edildiler.

AF Haber Merkezi

«Weiße-Rose» Vakfının başkanı Hildegard Kronawitter, gençlerin Scholl Kardeşleri örneğini ilham kaynağı olarak alması gerektiğini belirtiyor. «Haksızlıklar yaşandığında buna karşı çıkmak. Medeni cesaretle, vicdanının sesini dinleyerek ırkçılığa karşı durmak; bu konuda Scholl Kardeşler, Weiße Rose hareketi örneği bir mirastır» diyor.

«Weiße Rose» (Beyaz Gül) İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı ortaya çıkan bir direniş hareketiydi. En çok tanınan üyeleri Hans ve Sophie Scholl’du. Bu grup 1942 yazıyla 1943 Şubatı arasında, Hitler faşizmine, yani Nazi rejimine ve savaşa karşı altı bildiri kaleme aldı ve dağıttı. Doğu Avrupa’da Yahudilere yönelik kitle katliamını da duyurdu.

18 Şubat 1943’te Scholl Kardeşler altı bildiriyi Ludwig Maximilians Üniversitesinde etrafa dağıtırken görüldüler ve polise teslim edildiler. Dört gün sonra, 22 Şubat’ta ölüme mahkum edilip idam edildiler. Altıncı bildiri başka direnişçiler üzerinden Londra’ya ulaştı ve daha sonra İngiliz hava kuvvetleri tarafından çoğaltılıp Almanya üzerinde uçaktan atıldı.

Kronawitter, iki kardeşin ve tüm bu direniş grubunun özgürlük, insan onuru, hoşgörü ve adaletten yana tavır aldıklarını belirtiyor. «Günümüzde güçlenen sağ popülizmi görünce, özgürlüğün ve açık toplumun sürekli yeniden savunulması gerektiğini vurgulamak önem kazanıyor.»

İdam edilişlerinin 75. yılı nedeniyle, tüm Almanya’da çeşitli etkinlikler düzenlendi, Beyaz Güller’in direnişçileri için. Ulm’lu olan Scholl kardeşler için Ulm’da toplu taşıma araşlarında öğrenciler tarafından beyaz güller dağıtıldı. Scholl kardeşler’in adı, başta Ulm olmak üzere Almanya’da bir çok alana, caddeye, okula, vakıf ve girişime verildi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑