Emek

Published on Temmuz 13th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Bern’den Yves Rocher ve Flormar için boykot çağrısı

İstanbul Gebze’de Yves Rocher için üretim yapan Flormar çalışanı 130 işçinin sendikaya üye oldukları için işten çıkartılmaları İsviçre’nin Bern kentinde protesto edildi. Bern’in en işlek meydanında toplanan eylemciler burada bir süre bildiri dağıttıktan sonra sonra Bern Yves Rocher mağazasının önüne giderek orada da bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Kozmetik üreticisi Flomar fabrikası 14 Mayıs 2018’de çoğu kadın 85 kadını sendikaya üye oldukları için işten çıkarmıştı ve bu sayı 59. gününe ulaşan direniş boyunca 130’a ulaştı. FLormar’ın yüzde 51 hissesine sahip Fransız kozmetik devi Yves Rocher İLO sözleşmelerini hiçe sayarak işten atılmalara göz yumdu ve bu güne kadar da sorunun çözümü doğrultusunda hiç bir adım atmadı.

HDK Bern’in çağrısıyla bir araya gelen aktivistler ellerinde Almanca dövizlerle Bern Bahnhofplatz’da bir süre beklediler ve bu esnada Flormar’daki gelişmeler üzerine bilgilendirme yapan bildiriler dağıtıldı. Bildiri ve dövizlerde Yves Rocher ve Flormar ürünleri için boykot çağrısı yapılırken, sorunun çözülmemesi durumunda daha farklı eylemlere gidileceği ve boykot çalışmasının çok daha yaygınlaştırılacağı da belirtildi.

Eylemciler Bern Bahnhof’un ardından Yves Rocher Bern mağazasının önüne giderek bir sürede orada eylemlerini ve bildiri dağıtımını sürdürdüler.

Mağaza önündeki protestodan sonra eylem sona ererken İsviçre sendikalarını da dahil ederek işçi sınıfının enternasyonal dayanışmasının büyütüleceği vurgulandı.

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑