Halklar ve İnançlar

Published on Haziran 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Berlin’de Sivas Katliamı 25. Yıl Etkinlikleri

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi bu yıl da yarından başlamak üzere 4 gün boyunca, yüyüyüş, panel, anma, tiyatro gibi bir dizi etkinlikle, 25. yılında  2 Temmuz Sivas Katliamı’nı anacak.

AF (Berlin)

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Numan Emre tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

BASIN DUYURUSU

25. YILINDA SİVAS KATLİAMI
YÜRÜYÜŞ, PANEL, ANMA, TİYATRO

Değerli basın mensupları.

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi ve Berlin’deki kardeş derneklerimiz ve tüm demokratik kurum ve kuruluşların desteği ile bu yıl 25. Yılına giren Sivas-Madımak katliamını kınamak, katliamda yaşamını yitiren Canlarımızı anmak için bir dizi etkinlik yapıyoruz.
Siyasi parti temsilcilerinin de konuşmacı olarak katılacağı etkinliklerler 4 güne yayılıyor.

29.06.2018 Cuma günü Cemevi ana salonunda saat 20.00’de başlayacak etkinlikte Aşnan Tiyatro Topluluğu, Sivas Madımak Katliamı’nı anlatan ‘’Ateşte Semaha Durduk’’adındaki tek perdelik tiyatro oynunu sahneleyecek ve ardından Can Dostlar Korosu sahne alacak.

30.06.2018 Cumartesi günü saat 19:00’da Dr. Hakan Mertcan’ın konuşmacı olarak katılacağı seminer ‘’Laik’’ Devlet Kıskacında Aleviler başlığını taşıyor.

01.07.2018 Pazar günü saat 13:00’te Hermannplatz’da başlayan geleneksel yürüyüş BAT-Cemevi’nde sona erecek. Birçok siyasi parti temsilcisinin de konuşmacı olarak katılacağı protesto yürüyüşünde bu yıl özel bir mizansen tasarlandı.

02.07.2018 Pazartesi saat 18:00’de Cemevi ana salonundaki Anma etkinliğinde ise delil uyandırılacak, katliam konulu belgesel film gösterilecek, konuşmalar yapılacak ve ‘’Açık mikrofon’’ ile katılımcılar görüş, duygu ve düşüncelerini dile getirecek.

Bildiğiniz gibi 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenliklerin’e katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü, kaldıkları otelin yakılması öldürüldü. Aralarında Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci, Muhlis Akarsu gibi pek çok şair, yazar, sanatçı, düşünür yanrak can verdi.
Hafızalara kara bir gün olarak kazınan bu vahşetin yıldönümünde yapacağımız anmak etkinlikleri bilgize sunuyoruz.

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi
Yönetim Kurulu Başkanı
Numan Emre

Waldemarstr.20
10999 Berlin
030-61658700

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑