Belçika

Published on Aralık 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Belçikalılar’dan hükümete çağrı ‘başka bir dünya yok’

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaklaşık 65 bin çevreci, COP24 Konferansı öncesi Belçika hükümetinin iklim politikalarını protesto etti.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve çevre derneklerinin organize ettiği “Çevreye sahip çık” temalı protestolar kapsamında on binlece kişi Brüksel’in Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı.
Ana yolları kullanarak şehrin merkezine doğru yürüyen göstericiler, AB kurumları önünden geçtikten sonra protestoya 50. Yıl Parkı’nda son verdi. Bir grup bisikletli protestocu da farklı rota izleyerek aynı noktaya ulaştı.
Hükümete çağrı: Dünyayı kurtarın
Belçika hükümetinin iklim politikalarını eleştiren göstericiler, ülkenin 2030 yılına kadar sera gazı salınımlarını yüzde 55 düşürmesi çağrısında bulundu.
Renkli kıyafetler giyen ve çeşitli dans gösterileri de sergileyen göstericiler, “Başka dünya yok”, “Adil iklim politikaları istiyoruz”, “Dünyayı kurtarın” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.
Ayrıca göstericiler, küresel ortalama ısınmayı 1,5°C altında tutma taahhüdünün yerine getirilmesini istedi2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’nda ülkeler, iklim değişikliğini 2 derecenin altında hatta 1,5 derecede tutmanın taahhüdünü vermişti.
Hükümetlerarası İklim Paneli’nin (IPCC) 6.000’in üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı bilimsel araştırma sonuçlarına göre küresel ortalama ısınmanın 1,5°C altında tutularak, gezegene ve insanlığa karşı iklim değişikliğinin yok edici etkileri azaltılabilir.
COP 24’dün gündemi Paris İklim Antlaşması
Öte yandan, dünya liderleri, uzmanlar, aktivistler, bilim insanlarının, özel sektör ve kamu temsilcileri üç yıl önce Paris Antlaşmasında kabul edilen aksiyon planları ile ilgili görüşmek için 3 Aralık’ta Polonya’nın Katowice kentinde başlayacak olan COP24 konferansında bir araya gelecek.

Kaynak: Hollanda basını


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑