Belçika

Published on Nisan 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Belçika Seçim Koordinasyonu kuruldu

Belçika’da yaşayan farklı kesimlerden Türkiyeli kişi ve kurum temsilcileri 24 Haziran seçimlerine yönelik ortak çalışma yapmak üzere yan yana geldiler ve bir seçim koordinasyonu oluşturdular.

Alevi ve Kürt kurumlarının, HDK-Belçika ve bileşeni kurumların, sol örgütlerin ve bağımsız bireylerin katılımı ile oluşan koordinasyon seçimlerde HDP’yi destekleyecek.
AKP/MHP koalisyonunun OHAL’i uzattıkları gün baskın seçim kararı almasının ülkenin geleceğini gasp etme çabası olduğunu belirten katılımcılar, bu oyunu bozmanın ve faşist bloğa dur demenin mümkün olduğunun altını çizdiler. HDP’nin bu oyunu bozmakta belirleyici güç olduğununu vurgulayan katılımcılar, Avrupa’da daha erken oy kullanacak olan seçmenlerin çıkaracağı güçlü bir sesin AKP faşizminin yıkılabileceğini göstereceğini ve Türkiye’ye ses ve umut olabileceğini belirtiler.
Koordinasyon Belçika’daki tüm illerde yerel komisyonlarını oluşturarak çalışmalarına başladı. Öncelikli olarak 4 Mayıs tarihine kadar oy kullanmak için kayıtlı olmayan seçmenlere kayıt konusunda yardımcı olacak. Seçimlere kadar tüm yerellerde aktif çalışma yürütecek olan koordinasyon semt ve alanlarda halk toplantıları düzenleyecek ve ev ve iş yeri ziyaretlerinde bulunacak.
Konsolosluklarda oy kullanma işlemi sırasında seçim güvenliği için de çalışacak olan koordinasyon, seçmenlerin konsolosluklara ulaşımı konusunda da yardımcı olacak. Koordinasyon Belçika kamuoyuna da bu seçimlerin neden önemli olduğunu anlatmayı ve AKP’li grup ve çetelerin geçtiğimiz yıllarda tanık olunan provakasyon ve saldırılarına geçit verilmemesi için kamuoyu desteğini artırmayı hedefliyor. Koordinasyon aynı zamanda Türkiye’deki seçimleri takip etmek üzere Belçika’dan bir gözlemci heyet de oluşturacak.

Kadın Koordinasyonu
Belçika’da yaşayan Türkiye ve Kürdistanlı kadınlar da yanyana gelerek bir kadın koordinasyonu oluşturdular. AKP politikalarının aslolarak kadınların kazanımlarını yok etmeye dönük politikalar olduğunu ve AKP iktidarı altında en fazla etkilenen ve saldırıya uğrayan toplumsal grubun kadınlar olduğunu belirten kadınlar, AKP faşizminin yıkılmasının kadınların eliyle olacağının altını çizdiler. Seçimlere yönelik kendi çalışmalarını yapacak olan kadınlar, AKP iktidarı altında kadın cinayetlerinin ve kadınlara yönelik şiddetin arttığının altını çizdiler ve AKP faşizminin yıkılması için bu dönemde tüm kadın örgütlerinin birlikte hareket etmesinin önemini vurguladılar.
AKP faşizminin yıkılmasının kadınların özgürleşmesi doğrultusunda önemli bir durak olduğunu vurguladılar.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑