Belçika

Published on Şubat 11th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Belçika Afrin’le Dayanışma Platformu’ndan yoğun gündem

28 Ocak 2018’de 34 kurum ve 45’in üzerinde bağımsız kişinin katılımıyla kurulan Belçika Afrin Dayanışma Platformu, geçtiğimiz Cuma günü geniş katılımla toplanarak Belçika genelinde Afrin’le dayanışmayı büyütme ve yaygınlaştırma kararı aldı.

AF (Brüksel)

Kurum temsilcileri ve Belçikalı, Türkiyeli ve Kürdistanlı kişilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Afrin’le dayanışma etkinliklerini büyütme ve Belçika toplumunu Türk ordusunun Afrin’de işlediği suçlar konusunda bilgilendirme konusunda çalışmaları artırma kararı alındı.

Türk ordusunun Afrin’e saldırılarının başlamasının ardından Belçika’da çok hızlı ve yoğun protesto eylemlerinin düzenlendiğine dikkat çeken platform katılımcıları bir sonraki aşamada nasıl hareket edilmesi gerektiğini tartıştı.

Belçika kamuoyunda Türk ordusunun saldırılarına yönelik geniş bir tepkinin olduğu ama Belçika basınında konunun yeterli yansıtılmadığı ve Belçika devletinin sessiz kaldığı tespitini yapan platform, bu konuda çalışmalar yapmayı kararlaştırdı.

Platform, basına Türk ordusunun Afrin’de işlediği insanlık suçları hakkında bilgi geçecek ve gazetecilerle görüşmeler yapacak. Diğer yandan Belçika toplumuna bu insanlık suçlarını anlatan ve platformun somut taleplerini içeren iki dilli bir broşür hazırlayacak. Fransızca ve Flamanca hazırlanacak broşür ilk etapta 10 bin adet basılacak ve tüm illerde açılacak standtlarda dağıtılacak ve posta kutularına bırakılacak.

Platform kendi eylem programını Avrupa Afrin Platformunun programıyla uyumlaştırarak önümüzdeki döneme yönelik takvimini de belirledi. Bu doğrultuda 3 Mart’ta Brüksel’de yapılacak ve çevre ülkelerin katılımının da beklendiği merkezi yürüyüşün örgütlenmesini üstlenen platform, oluşturduğu komiteler aracılığıyla hazırlıklarına başladı. Platform, Türkiye, Kürdistan ve bölge halklarının geniş katılımının sağlanmasının yanı ısıra Belçika kamuoyundan da katılımı artırmak doğrultusunda çalışmalar yapacak.

Platform yine 3 Mart merkezi yürüyüşün yanı sıra 17 Şubat’ta Strasburg’da yapılacak Kürt halk önderi Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto ve Afrin’le dayanışma eylemine Belçika’dan katılımın artırılması çalışmalarını da üstlendi.

Platform kendi eylem planlamalarıyla birlikte takvimini şu şekilde oluşturdu:

-11 Şubat, 9 Şubat’ta Charleroi’dan başlayan yürüyüşün Brüksel’e ulaşması ve Schuman meydanında geniş miting ile son bulması.

-14 Şubat, Türk konsolosluğu önünde protesto

-16 Şubat, Strasburg için otobüslerin kalkması

-21 Şubat, Rus konsolosluğu önünde kadınların eylemi

-23 Şubat, ağırlıkla Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen kişilerin yaşadığı Uccle semtinde Avrupa ülkelerinin, özellikle Almanya’nın Türkiye ile silah ticaretini protesto eylemi

-3 Mart, Brüksel merkezi eylem

 

Oluşturduğu komiteler aracılığıyla tüm bu etkinlikler için çalışmalarına başlayan platform, geniş katılımlı eylemler yapmak kadar geniş bir kamuoyuna seslenmenin, bilgilendirmenin ve somut talepler aracılığıyla geniş ortaklıklar yaratmanın ve tüm bir Belçika kamuoyundan savaşa karşı güçlü bir ses çıkmasının önemine de dikkat çekti. Platform üyeleri bu doğrultuda federal ve bölgesel parlementoları ziyaret edecek ve siyasi parti ve kurumlarla görüşmeler yapıp hazırladıkları dosyaları sunacaklar.

Platform katılımcılarının üzerinde durduğu bir diğer nokta ise Afrin’in çok-kültürlü ve çoğulcu yapısının direnişe de yansıdığı, dolayısıyla Belçika’daki eylem ve çalışmaların da bu çok-kültürlü, çoğulcu yapıyı yansıtacak şekilde örgütlenmesi oldu. Farklı halklar ve inanç kurumları temsilcileri bu doğrultuda etkin katılım sağlayacaklarını, Afrin’i savunmanın herkesin güvenliğini savunmak olduğunu vurguladılar.

Platform bir sonraki toplantısını 14 Şubat Çarşamba günü yapacak.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑