Genel

Published on Ocak 3rd, 2016 | by Avrupa Forum 1

0

Bedenlerini açlığa yatıran Alevilerden ‘ortak cephe’ çağrısı – DİHA

 

Bedenlerini açlığa yatıran Alevilerden ‘ortak cephe’ çağrısı

 

İSTANBUL (DİHA)

alevi-gorus_alevilerin-açlık-greviKürdistan’da katliamlara karşı bedenlerini açlığa yatıran İstanbul’daki Alevi yurttaşlar, geçmişte kendilerine uygulanan katliam politikalarının şimdi Kürtlere yapıldığına dikkat çekti.

Kürdistan’da yürütülen kirli savaşın ancak ortak güç cephesi yaratmakla biteceğini ifade eden Alevilerden Dursun Tosun, “Gezi sürecinde milyonlar nasıl ayağa kalktı ise bugün aynı Gezi sürecindeki direnci, ayaklanmayı yaratmak gerekiyor” diyerek katliamlara karşı ortak cephede birleşme çağrısı yaptı.

Sokağa çıkma yasakları adı altında Kürdistan’da sivil halkın katledilmesine karşı Ankara’da süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatan Aleviler, bu eylemlerini İstanbul’da da sürdürüyor.

Dün, Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği’nde bir günlük açlık grevi eylemi başlatan Aleviler, bugün de Demokratik Alevi Derneği Tuzla Şubesi’nde devam açlık grevine devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de savaşa karşı siper olmak için Kürdistan’a gidecek olan İstanbul’daki Alevi yurttaşlar, katliamlara karşı ortak cephe kurma çağrısı yaptı.

‘Savaşa karşı bedenimi ölüme yatırmaya hazırım’

Geçmişte Alevilere yapılan katliamların aynısının şu an Kürt halkına uygulandığını belirten Alevi yurttaş İsmail Toraman, katliamlara karşı duyarlılık göstermek için açlık grevine girdiğini söyledi. Toraman, AKP hükümetinin, devlete karşı olan bireyleri sindirdiğini, kendi karanlık saltanatını getirmek için, insanları katlettiğini söyledi. 38 Dersim katliamında sürgün edilen bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Toraman, “Bu savaşa karşı Hz. İbrahim’in yoldaşlarının istediği an bedenimi ölüme yatırmaya hazırım” dedi.

‘Kürdistan’a ses vermek için buradayız’

Geçmişte Alevi köylerinin yakılıp yıkıldığını belirten Alevi yurttaş Gülhan Herdem ise insan ölümlerine karşı olduklarından dolayı açlık grevinde olduklarını dile getirdi. Herdem, “Geçmişte Alevilere yapıldı, şu an Kürtlere yapılıyor, ileride daha başka halklara da yapılacak. Kürdistan’a ses vermek için buradayız” dedi.

‘AKP’nin dindar bir kesim olduğunu sanmıyorum’

Kürdistan’da katledilen kadın ve çocukların bir devlet politikası olarak hedef alındığına dikkat çeken Herdem, “Kürdistan’daki genç nüfusun önüne geçebilmek için şuan kadınlar katledilip, çocukları öldürülüyorlar. Çocukları öldüren bir zihniyeti, karnında bebeğiyle katledilen kadınları gördükçe AKP’nin dindar bir kesim olduğunu sanmıyorum” dedi.

‘Diktatörler çürüdükçe alabildiğince saldırganlaşırlar’

“Kerbela’dan geliyoruz, Halepçe’den geliyoruz” diye sözlerine başlayan Alevi yurttaş Dursun Tosun ise katliamlara yabancı bir toplum olmadıklarını ifade etti. “Diktatörler çürüdükçe, diktatör anlayışlar yok olmaya yüz tuttukça, alabildiğince saldırganlaşırlar” diye devam eden Tosun, bugün var olan zihniyetle, Hitler zihniyetinin bir olduğunu vurguladı.

‘Kürdistan’daki savaşa karşı, ortak güç cephesi oluşturulmalı’

Türkiye halklarının bir bütün olarak emperyalist savaşa karşı, ortak birliktelik cephesinin yaratılması gerektiğine dikkat çeken Tosun, “Gezi sürecinde milyonlar nasıl ayağa kalktı ise bugün aynı Gezi sürecindeki direnci, ayaklanmayı yaratmak gerekiyor” dedi. Kürdistan’da yürütülen kirli savaşın ancak ortak güç cephesi yaratmakla biteceğini vurgulayan Tosun, Aleviler olarak da ortak cephede yer alacaklarını kaydetti.

‘Devlet, genç kadınlardan korkuyor’

Devlet eliyle yürütülen bu kirli savaşın kadınları hedef aldığını belirten Alevi yurttaş Sude Ak da devletin Dilek Doğan, Günay Özaslan, Şirin Öter, Yeliz Erbay ve Dilan Kortak’ı evinde katletmesinin bunun örneği olduğunu anımsattı. Devletin genç kadınlardan korktuğunu belirten Ak, “Kürdistan’daki öz yönetim ilanlarında kadınların en önde savaştığını görüyor ve bunun batıya sıçramasından korkuyor” dedi.

‘Şirinlerin, Yelizlerin, direngenliğiyle direnelim’

Kürdistan’a gideceğini ifade eden Ak, “Sadece Kürdistan halkının cenazelerini taşımaya değil, Kürdistan’a gidilecekse oradaki halkın yanında yer almak için gidilmeli” dedi. Batıdaki kadınların, Kürdistan’da savaşan kadınlara destek olması gerektiğini ifade eden Ak, “Devletin kadınlara, Kürtlere, Alevilere dönük yapmış olduğu imha, asimile politikalarına karşı Ecelerin, Büşraların, Şirinlerin, Yelizlerin, direngenliğiyle direnelim” dedi.

(gö/za/fç)

 

 

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑