Almanya

Published on Nisan 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Bavyera seçime giderken – Bozoğlu ile söyleşi

Bavyera eyalet seçimlerinin tarihi 14 Ekim olarak kesinleşti. Bugünden itibaren Avrupa Forum (AF) olarak bu konudaki güncel gelişmeleri size aktaracağız. İlk olarak Augsburg Yeşiller partisi belediye meclisi üyesi ve eyalet milletvekili adayı Cemal Bozoğlu ile söyleşimizi yayınlıyoruz.

AF (Augsburg)

-Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
CB: 1961 İstanbul doğumluyum. Türkiye’de liseyi bitirdikten sonra 1979 yılında Augsburg’da işçi olarak çalışan anne ve babamın yanına geldim. Almanya’da elektrotekniker meslek eğitiminden sonra kendi işyerimi kurdum. 23 senedir kendime ait işyerimde mesleğimi sürdürüyorum. Evliyim ve 18 ile 27 yaşında iki oğlum var.
-Birazda siyasi yaşantınız hakkında bilgi verir misiniz?
CB: 1979 yılında Türkiye sağ ve sol olarak kutuplaşmıştı biliyorsunuz. Bende bu kutuplaşmada siyasi tercihimi yapmıştım. Almanya’ya göç ettiğimde dünyaya soldan bakıyordum. Augsburg şehrine geldikten kısa bir süre sonra siyasal çalışmalar yapmaya başladım. 1982 yılında IG Metal sendikasında işyeri temsilciliği görevine geldim ve bu dönemde yeni kurulan yeşiller partisine üye oldum. Augsburg yabancılar meclisinde değişik kademelerde 20 yıla yakın faaliyet yaptım. 2000 yılında Almanya vatandaşlığına geçtim. Yeşiller partisinden gelen istek üzerine Augsburg belediye meclisine aday oldum. 2002 yerel seçimlerinde belediye meclisine seçildim. 6 sene görev yaptıktan sonra bir dönem ara verdim. 2014 seçimlerinde gene belediye meclisine seçildim ve halen bu görevi sürdürüyorum.
-Bavyera eyaletinin Almanya siyasetinde hep farklı bir yeri olmuştur, neden?
CB: Bavyera eyaletinde Almanya’nın hiçbir yerinde olmayan bir durum söz konusu. 65 yıldır tek parti tarafından yönetiliyor. Diğer bir özelliği ise göçmen karşıtı politikalarda her zaman başı çekiyor olması. Son İçişleri Bakanı Seehofer “İslam Almanya’ya ait değildir” diyerek radikal sağ AFD’nin düşüncelerini savunur noktaya gelmiştir. Ekonomik olarak güçlü olan Bavyera birçok alanda 20-30 sene geriden gelmektedir. Bu seçimlerin doğuracağı sonuçlar Bavyera eyaletinde yeni umutların yeşermesine yol açabilecek gibi görünüyor.
CSU nun tek başına iktidarı sarsılıyor. Bu değişime AFD’nin alacağı oylar neden olacak. Tabiki AFD’nin güçlenmesi ve hatta yüzde oniki veya üstüne çıkması biz göçmenlerin korkulu rüyası. AFD’nin geriletilmesi en temel görevimiz. Ancak Bavyera eyaletinde CSU’nun tek başına iktidarına son verilmesi demokrasi açısından önemli ve doğru gelişme. 60 yıldır parti devletleştiği oranda devlette partileşmiştir. Son yıllarda ortaya çıkan bir sürü sorunu bu kadrolar anlamakta zorlanmaktadır. Ev sorunundan trafiğe kadar, eğitimden enerji politiklarına kadar daha hale 1960’ların zihniyeti hakim ve bu duruma acil olarak son verilmesi gerekiyor.
-Augsburg Belediye Meclisinde başarılı çalışmalar yapıyorsunuz, neden eyalet?
CB: Belediye düzeyinde siyaset yapmak güzel bir alan. Şehirde gezerken şu ağacın dikilmesinde, şu okulun yapılmasında bu köprünün kararında benimde katkım oldu deyip seviniyorsunuz. Gözle görülüp elle tutulan işler yapıyorsunuz. Bu nedenle severek yaptım ve yapıyorum. Ancak büyük kararlar Eyalette veya Almanya genel meclisinde alınıyor. Örneğin çocuklarımızın eğitiminde söz sahibi eyalet meclisidir. Spor, kültür faaliyetlerinin teşviki eyalet meclislerinde belirlenir. Eğer siyasi kararlarda etkili olmak istiyorsanız buralarda olmanız gerekir. Özellikle CSU’nun göçmenler politikasına direk mecliste karşı koyabilmek çok önemli. Bunu yapabilme fırsatının elime geçmesi beni çok motive ediyor.
-2013 Bavyera eyalet seçimlerinde Yeşiller partisi aynı bölgeden sizi aday göstermişti. Sonuç nasıl olmuştu anlatır mısınız?
CB: Evet 2013 eyalet seçimlerinde batı Augsburg, Neusäß, Gersthofen bölgesi direk adayı gösterildim. Bu noktaya gelmek kolay değil. Aslanın ağzında. Parti içinde güçlü adaylar arasındaki bir yarış sonucunda aday belirlemesi yapılıyor. Geçen dönem neden seçilemediğim konusuna girmeden seçim sistemini anlatmakta yarar var.
Bavyera eyaleti Bezirk dediğimiz 7 alt bölgeden oluşuyor. Augsburg, Obersdorf’tan Neu-Ulm’a kadar uzanan Schwaben bölgesine ait. Bavyera eyalet seçimlerinde her seçmenin iki oyu var. Birinci oy partiye ve onun direk adayına veriliyor ikinci oy ise Schwaben bölgesinde seçime katılma hakkı olan partilerin adaylarının bulunduğu listeden sadece bir adaya verilebiliyor.
Neden seçilemediğim konusuna gelirsek. Schwaben bölgesinde Yeşillerin oy oranı 2008 seçimlerinde 8,6 idi. 2013 seçimlerinde ise 8,4 oranına düştü. Bu bölgede 3 milletvekili çıkaran Yeşiller partisinin var olan üç milletvekili de gene adaydı. Ben aldığım oylar ile yedinci sıradan dördüncü sıraya çıkmayı başardım. Yeşiller partisinin oylarının yükselmemesi nedeniyle çok az bir farkla kaybettim. Hiç gitmediğim bölgelerden oy aldım. Bu destek bana umut veriyor.
-Bu dönem farklı olan ne? Seçilme şansınızı nasıl görüyorsunuz?
CB: Önce şunu belirtmek isterim. Siyasi seçimlerde garantili hiçbir şey yok. Kaygan bir zemin. Böyle olması da doğru. Yoksa seçimlere gerek kalmazdı. Herhangi hesapta olmayan bir durum ortaya çıkmaz ise durum şöyle. Bu dönem seçilebilme şansımın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Birinci faktör, partimizin Schwaben bölgesi milletvekilleri Christine Kamm ve Ulrich Leiner aday değil. Yani yeni aday olanlar yarışacaklar. Tanınmışlık tercihli oylarda çok önemli olduğu için bu durum benim seçilebilme ihtimalini yükseltir.
Yeşiller hem son Almanya seçimlerinde oy artışı sağladı hem de şu anda kamuoyu yoklamaları oy oranını yüzde 11 olarak gösteriyor. Bu durumda 2,5 puan artış anlamına geliyor. Schwaben bölgesinde oylarımızı iki puan arttırırsak milletvekili sayısını dörde çıkarmış oluruz. Bu nedenlerden dolayı seçilme ihtimalim 2013 seçimlerine nazaran daha yüksek. Genede seçim sonuçları ele geçmeden kesin bir şey söyleyemeyiz.
-Yukarıda dediğiniz gibi seçim sonuçları ele geçmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çalışmak gerekecek. Neler yapmayı düşünüyorsunuz?
CB: 6 aylık bir süre var önümüzde. Çokta uzun bir zaman dilimi değil ve iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Geçen seçimlerde insanlarımızın çok desteğini gördüm. Zaten bir başarı olacaksa sonunda insanlarımızın ortak çabasıyla olacak. Yani hepimizin başarısı olacak. Ben yeniden aday olmayı başararak farklı siyasetten yana olanlara, doğayı yok etmeden insanca yaşamak isteyenlere bir umut kapısı açtım. Bu kapıdan içeri girmek ve gelecek umudunu yükseltmek hepimize düşüyor. Bu nedenle çarıkları giyip köy köy gezeceğiz. İnsanları hem seçimelere katılmaya teşvik edeceğiz hemde doğru siyasi tercih yapmaya ikna edeceğiz.
-Umudu büyütmek için biz AF olarak olarak üzerimize düşeni yapacağız. Haydi kolay gelsin!
CB: Avrupa Forum olarak bana bu olanağı verdiğiniz için teşekkürler.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑