Yazarlar

Published on Ekim 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Bavyera Eyalet seçimlerinde deprem bekleniyor – Cemal Bozoğlu

14 Ekimde gerçekleşecek olan Bavyera eyalet seçimleri hem Bavyera’daki siyasi iktidar açısından hem de Almanya genel siyaseti açısından tarihi öneme sahip olacakmış gibi gözüküyor. Üç ay önce salt çoğunluğu yeniden kazanma iddiası ile yola çıkan CSU, yaptığı her politik atakta daha zor duruma düştü. Yaz öncesi AfD’ye giden seçmenini geri getirmek için ilticacıları hedef alan ataklar ile seçim çalışmalarını başlattı. Afganistan’a sınırdışı etmek, binlerce ilticacıyı aynı binada açık cezaevi şartlarını aratmayan barınaklara yerleştirmek, aşağılayıcı bir dil kullanmaya başladı. Ayrıca polis selahiyet yasasını oldukça genişleterek, dikta rejimlerini aratmayan yetkilerle donattı. Çok ciddi tepkilere yol açan  bu girişimler onbinlerce insanın katıldığı yürüyüşlerle protesto edildi. Seçimlere bir ay kala yeniden taktik değiştiren CSU yeniden toparlanmakta zorlanıyor. Son kamuoyu yoklamasında yüzde 35 lere inen CSU tarihinin en büyük yenilgisini alacakmış gibi gözüküyor.

Berlin’de yeniden büyük koalisyona önce hayır sonra evet diyen SPD ciddi bir kıriz yaşıyor. Bavyera’da kamuoyu yoklamalarında yüzde 11 ile AfDninde arkasında dördüncü sıraya düşen SPD, bu kırizi kısa sürede atlatamayacakmış gibi gözüküyor.

AfD arkasına aldığı ırkçılık rüzgarı ile Bavyera’da da yüzde 13 ve üzeri oy alacakmış gibi gözüküyor. Bu nedenle mecliste karşısında durabilecek, kardeşliği ve farklı kültürlerin ortak beraberliğini savunan siyasi gücün varlığı çok önemli.

Yeşiller partisi Bavyera’da tarihinin en iyi sonucunu almaya hazırlanıyor. Son seçimlerde yüzde 8,6 oy alan Yeşiller bütün araştırma kurumlarının sonuçlarına göre yüzde 16 ve üzeri oy alacakmış gibi gözüküyor. İster iktidarda isterse muhalefette Yeşiller partisi ciddi bir güç oluşturacak.

Göçmenler açısısından bu seçimlerin önemli sonuçları olacak. Güçlü bir şekilde meclise girecek olan AfD ile boy ölçüşebilecek siyasi bir güce ihtiyaç var.  Bunun yanında göçmenlerin bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olduğunun gösterilmesi açısından parlamentoda temsil edilmesi, AfD ye karşı verilecek olan en iyi cevap. Geçen dönem sadece bir göçmen kökenli milletvekilinin olduğu Bavyera Eyalet Meclisi’nde bu dönem sayının artması söz konusu. Kamuoyu araştırmaları doğru çıkarsa, Nürnberg’den Arif Taştdelen’in yanında Münih’ten Gülseren Demirel’in ve Augsburg’dan benim girebilme ihtimalim yüksek gözüküyor. Böylece Bavyera’nın üç büyük şehrinden Türkiyeli göçmenlerin mecliste temsilcileri olacak.

Seçimler haftaya. Göçmenlerin eğer Alman vatandaşı iseler oylarını kullanmaları çok önemli. Ne kadar fazla AfD karşıtı oy kullanırsa, AfD’nin oy oranı o kadar düşük olur. Demokratik kurumların ve demokrasinin değeri bilinmeli ve sahip çıkılması gerekir. Oy kullanmayanın şikayet etmeye hakkı yoktur. Oyunu kullan, istediklerinin yapılması için hesap sor. Bu nedenle oy hakkı olan herkesi 14 Ekim’de sandığa davet ediyorum.

 

Cemal BOZOĞLU

(Yeşiller Partisi Bayern eyalet milletvekili adayı)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑