Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu: Tekrar edilmeyecek
Başkonsolos: TSK’nin Şengal’e düzenlediği hava saldırısı bir hatadır


Kürdistan

Published on Nisan 26th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Başkonsolos: TSK’nin Şengal’e düzenlediği hava saldırısı bir hatadır

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu: Tekrar edilmeyecek

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, TSK’nin Şengal’e düzenlediği hava saldırısının bir hata olduğunu belirterek, “Bu hata bir daha tekrar edilmeyecek” dedi.

TSK’ye ait savaş uçaklarının 25 Nisan’da Şengal ve Rojava’ya düzenlediği hava saldırısı sonucu Şengal’de 5 Peşmerge hayatını kaybetmiş, 9 Peşmerge de yaralanmıştı.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, hava saldırısında Peşmerge’lerin hayatını kaybetmesi konusunu görüşmek üzere Peşmerge Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ile Peşmerge Bakanı Vekili Kerim Sincari’nin görüşmesiyle ilgili Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu İnam’ın, “Böyle bir hatanın bir daha tekrar edilmeyeceğini” söylediği belirtildi.

Açıklamada, “Mehmet Akif İnam, yaşananlardan dolayı derin üzüntülerini iletti. İnam, hayatını kaybeden Peşmerge ailelerine başsağlığı, yaralı Peşmergelere de acil şifalar diledi” denildi.

Mehmet Akif İnam ayrıca yaralı Peşmergelerin Türkiye’de tedavi edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kerim Sincari ise, “IŞİD savaşında binlerce şehit verdik. Peşmerge bugün en ön cephelerde savaşıyor. Türkiye bu konuda hata yapıldığını bize iletti. Türkiye’nin tavrı olumludur. Umarım bu hata bir daha tekrarlanmaz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: impnews


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑