Spor

Published on Aralık 31st, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Başkandan ırkçılık karşıtı çıkış: Eintracht Frankfurt’ta Naziler olmayacak

Bundesliga’da ırkçılık tartışması devam ediyor. Faşist AfD’ye karşı Eintracht Frankfurt Başkanı Fischer sert sözler kullandı

Bundesliga’nın köklü kulüplerinden Eintracht Frankfurt’un Başkanı Peter Fischer’in açıkca AfD’yi (Alternative für Deutschland) eleşirmesi, son Federal Meclis seçiminde yüzde 13 alan aşırı sağcı partinin yöneticilerini kızdırdı. AfD’liler Ficher’i ‘demokratik ofsayt’a düşmekle suçladılar. Eintracht Frankfurt Başkanı Peter Fischer, Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) söyleşisinde antisetimizle suçladığı aşırı sağcı AfD partisi üye ve seçmenlerini kulüpte görmek istemediğini söyledi. AfD Hessen eyaleti yöneticileri ise, Başkan Fischer’in antisemitizm iddialarını gerçek dışı niteleyip onu ‘demokratik ofsayta düşmekle suçladılar. AfD sözcüleri Robert Lambrou ve Klaus Herrmann, Eintracht Frankfurt’a üyelik başvurusu yaptılar. Ancak istekleri geri çevrildi.

“Yüzde 13 için utanıyorum”
61 yaşında olan ve 17 yıldır Eintrach Frankfurt’un başkanlığını sürdüren Peter Fischer, Hessen radyo televizyonu kurumuna (hr) verdiği demeçte de görüşünü şu ifadelerle tekrarladı:”AfD’ye oy veren toplumun yüzde 13’lük kesimi için utanıyorum. Kendilerine bir milim yer vermek istemiyorum. AfD’liler Eintracht’ta hoş gelmedi. Burada Nazilere yer yok. Başkan olduğum sürece Eintracht Frankfurt’ta Naziler olmayacak.”

Fischer demecinde, bir sonraki genel kurulda AfD’ye karşı açıkca cephe alacağını belirtti. Ikçı partinin dışlamacı ve ayrımcı görüşlerinin 18 ülkeden oyuncusu olan Eintracht Frankfurt değerleriyle bağdaşmadığını kaydeden Peter Fischer,”Bize ırkçı ve insanlık düşmanı eğilimi olan partinin taraftarları üye olamaz” dedi.

Eintracht Frankfurt tüzüğünün 11. maddesine göre yazılı veya elektronik üyelik başvurularını başkanlık değerlendirerek karara bağlıyor. Üyelik başvurusunun reddi durumunda bir gerekçenin belirtilmesi gerekmiyor. 14 maddesi uyarınca da üyelerin ayrımcı, ırkçı tutum ile şiddet içeren zararlı davranışları, kulüpten atılmaları için önemli sebep sayılıyor.

Gülegen: Hessen’de yılın golü
Hessen Yabancılar Meclisi Çalışma Grubu (agah), Peter Fischer’e AfD açıklamaları nedeniyle destek verdi. Agah, Eintracht Frankfurt’un sembolüne gönderme yaparak “Hepimiz kartalız” dedi. Agah Başkanı Enis Gülegen Eintracht Frankfurt taraftarlarına da, aşırı sağcılar ve sağcı populistlere karşı güçlü bir sinyal olarak 1 Ocak’ta üyelik başvurusu yapmaları çağrısında bulundu. Gülegen, “2018 yılı, populisteler ve aşırı sağcılara karşı güçlü bir sinyalle başlamalı. AfD’nin Başkan Fischer’e yönelik eleştirileri kabul edilemez bir durum. Bu partide ırkçı ve aşırı milliyetçi eğilimlerin olduğunu biliyoruz. Eintracht Frankfurt’un AfD’ye eleştirisi yılın en güzel golüdür” dedi.

Almanya 1. ligi Bundesliga’da ırkçılık tartışması devam ediyor. Devre arasına aşırı sağcı AfD’ye karşı Eintracht Frankfurt’un Başkanı Peter Fischer’in sözleri damgasını vurdu.

(birgün)

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑