Kültür Sanat

Published on Mayıs 29th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

BAKUR Belgeseli mahkemesi Ekim’e ertelendi

Müzakerelere hazırlık sürecinde Güney Kürdistan’a çekilen gerillaları konu edinen ve Surela Film tarafından çekilen Bakur belgeseline “Terör örgütü propagandası yapmak”tan açılan dava Batman’da görüldü.

AF Bern / Yönetmenliğini Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yaptığı Bakur Belgeseli’nin Batman’da 2015’te yapılan gösterimine dair açılan davanın ilk duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Çok sayıda sinemacı, akademisyen gazeteci ve HDP milletvekillerinin katıldığı duruşmada Ertuğrul Mavioğlu; 2013’te devam eden çözüm süreci, belgesel sinemanın olgusal gerçeklerle ilişkisi ve ifade özgürlüğü hakkında savunmasını yaparken Çayan Demirel de Mavioğlu’nun savunmasına aynen katıldığını belirtti. Çayan Demirel kısaca suç işlemediğini, belgeselci olduğu için mesleğini yaptığını ifade ederek suçlamaları reddetti.

Mahkeme heyeti, Mavioğlu ve Demirel’in avukatlarının yaptığı yetkisizlik talebini reddetti.

Avukatların savunma için süre talepleri ve Demirel ile Mavioğlu’nun duruşmalardan vareste tutulmasını kabul etti. Bir sonraki duruşma 23 Ekim 2018 saat 14:00’e ertelendi.

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑