Avusturya

Published on Haziran 12th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Avusturya’dan, Türkiye Büyükelçilik Personeli’nin hesaplarına inceleme

Avusturya, ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği ile başkonsolosluklar dahil tüm Türkiyeli kuruluş, kurum, camiler ve Türkiye’yle bağlantılı dernek ile şirketlere karşı harekete geçti.

Türkiye Büyükelçiliği ve konsolosluk çalışanların hesapları takibe alındı, Türkiye vatandaşların oturma izinleri uzatılmamaya başlandı ve ilk olarak 40 Türkiyeli imamdan 5’inin gönderilmesi kararlaştırıldı.
En büyük inceleme ve baskı, Viyana’daki Türkiye Büyükelçliği ile ülkedeki Türkiye konsolosluk çalışanlarına karşı başlatıldı.
16 Nisan referandumuyla, iki ülke siyasileri arasında başlayan gerginliğin ardından, Başbakan Sebastien Kurz’un başında olduğu yeni sağcı Avusturya hükümeti, başta Türkiye Büyükelçiliği çalışanları olmak üzere, konsolosluk çalışanları ile Diyanet (Avusturya Türkiye – İslam Birliği- ATİB) imamlarının maaşlarını bile takibe aldırdı.
Her türlü para hareketini incelemeleri için bankalara müfettişler gönderildiği öğrenildi. Geçen hafta bir çok bankada inceleme başlatıldı ve Türkiye’den gelen maaşların dökümleri istendi. Türkiye bankalarına gelen maaşların daha önceden incelenmeye başladığı ve üst düzey bir Türkiye Büyükelçiliği yetkilisine her ayın başında „Bu para sana niye geldi, neden her ay bu parayı alıyorsun?“ diye sorular sorulduğu öğrenildi.
Avusturya Hükümeti, bu durumu, „Yurt dışından gelen paranın incelenmesi ve kara para ile mücadele“ çerçevesine oturtmaya çalışırken, Türkiye Büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarının üzerinde de büyük bir mali baskı oluşmuş durumda.
İnceleme başlatılan ve Türkiye’den gelen paraların izlendiği bankaların bir çoğu da büyük Avusturya bankaları. İncelenen kurumlar ise şunlar; Türkiye Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklar (Diplomatik işler hariç), Avusturya’daki Diyanet (ATİB), Türkiye bankaları, Türkiyeli dernekler, Türkiye kuruluş ve şirketleri, AKP’nin Avrupa’daki organizasyonu olan UETD, diğer islami dernekler ve kuruluşlar.
Sözcü‘den Ali Gülen‘in haberine göre.kapatılan Nizam- Alem Ülkü ocakları camiisinin yanı sıra, 4 islami derneğin daha kapısına kilit vurulurken, Avusturya’daki diyanetin 5 imamının oturma izinleri ise uzatılmadı. Türkiye’den gelen bu imamların kısa süre içinde sınır dışı edilmesi bekleniyor. Oturma izni verilmeyen 40 Türkiyeli imamın yanı sıra, başka imamlarla gönderileceklerin sayısının 60’ı aşabileceği belirtildi.
Ayrıca hiç bir dernek ya da kuruluşla ilgisi olmayan, islami örgütlere üye bulunmayan normal Türkiye vatandaşlarının oturma izinleri de uzatılmamaya başlandı. Uzatmalar bir çok olayda üç- dört ayı geçiyor ve Türkiyeliler iş piyasalarında büyük sorunlar yaşıyor. Bu arada, sınır dışıları ve cami kapatmaların 2015 yılında yürürlüğe konulan ve 3 yıllık geçiş süresi öngörülen İslam İnanç Birliği’nin (IGGiÖ) kararları doğrultusunda yapıldığı açıklandı.
İşin ilginç yanı, bu kuruluşa Diyanetin (ATİB) de üye olması. O dönem, Türkiye diyanetin bu kararlara onay verdiği ancak üç yıl içinde gerekli düzenlemeleri yapmadığı, Ankara’dan mali desteği kesmediği öğrenildi. Kaynak: avrupa-postasi.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑