Türkiye

Published on Ekim 12th, 2016 | by Avrupa Forum 7

0

Avukatlara ret, re’sen tahliye

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İl yöneticisi İsmet Papila serbest bırakıldı. Papila’nın avukatlarından Deniz Yıldırım, “İsmet Papila’nın tahliyesi için avukatlar başvuruda bulundu. Avukatların başvurusunu reddeden mahkeme Papila’yı re’sen tahliye etti. Papila’nın tutuklama gerekçesi ne kadar saçmaysa, tahliye edilme biçimi de o kadar garip” şeklinde konuştu.

İsmet Papila’nın, Antalya HDP Gençlik Meclisi’nin “‘Önderlik irademizdir’ başlığı ile basın toplantısı düzenlendi” şeklindeki tweet’ini paylaştığı için tutuklandığını belirten Deniz Yıldırım, Avukatların başvurusunu reddedip re’sen tahliye etmekle de aynı keyfiliğe yer verilmiş olduğunu söyledi.

İSTER ALIR İSTER BIRAKIRIZ
Papila’nın re’sen tahliyesiyle ilgili bir yorum da Avukat Tuncay Koç’tan geldi. Tuncay Koç, Papila’nın tahliye edilme biçimine ilişkin yorumunda, “Sonuç güzel de itiraz ret, re’sen tahliye nasıl bir şey. Biz avukatları takmıyoruz, ister alırız, ister bırakırız demek gibi bir şey mi?” ifadelerine yer verdi.

OLUÇ’UN DANIŞMANI DA SERBEST
Deniz Yıldırım, benzer gerekçelerle önceki yılın Aralık ayında tutuklanan HDP Antalya eski milletvekili Saruhan Oluç’un danışmanı Deniz Yıldız’ın da tahliye olduğunu bildirdi. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin cezaevlerindeki bir uygulamayla ilgili raporunu TBMM’ye taşıması için Saruhan Oluç’a ulaştıran Deniz Yıldız’ın “örgüt raporunu bulundurmak” suçlamasıyla tutuklandığını belirten Yıldırım, Yıldız’ın bu durumun açığa çıkması sonucu, 9 aydan fazla cezaevinde yattıktan sonra salıverildiğini belirtti. Mustafa KOÇ

Kaynak: Antalya Korfez

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑