Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz'in sah..." /> Avukatlar 'reddi hakim' dedi: Mahkemeler sizin olsun, Cerattepe bizimdir!


Ekoloji

Published on Eylül 19th, 2016 | by Avrupa 5

0

Avukatlar ‘reddi hakim’ dedi: Mahkemeler sizin olsun, Cerattepe bizimdir!

Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni projesinin iptali için açılan davanın duruşması bugün yapıldı. Duruşmayı izlemeye ve yöre halkına desteğe gelenler kente uzun süre alınmadı. Avukatlar, “Burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır” diyerek reddi hakim talebinde bulundular ve salonu terk ettiler.

Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni projesinin iptali için açılan davanın duruşması bugün yapıldı. Duruşmayı izlemeye ve yöre halkına desteğe gelenler kente uzun süre alınmadı. Avukatlar, “Burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır” diyerek reddi hakim talebinde bulundular ve salonu terk ettiler. 

ARTVİN’DEN RİZE’YE GELENLER DURDURULDU

Cerattepe davası için Artvin’den Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu.

cerattepe-2

YALNIZ MÜDAHİL OLANLAR ADLİYE BAHÇESİNE ALINDI

Cerattepe davası için gelenlerden yalnızca müdahil olanlar adliye bahçesine alındı. Adliye çevresi duruşma sonuna kadar polis barikatıyla çevrelendi.

cerattepe-3

ADLİYE DIŞINDA BEKLEDİLER

Cerattepe davası için gelenlerden, müdahil olanlar Rize Adliyesi’ne alınırken, salona alınmayanlar da dışarda beklemek zorunda kaldı.

DURUŞMA AV. KALIN’IN SUNUMUYLA BAŞLADI

Cerattepe duruşması, Yeşil Artvin Derneği Genel Sekreteri Av. Bedrettin Kalın’ın sunumuyla başladı.

DURUŞMA SÜRERKEN BİLE RİZE’YE GİRİŞLERE İZİN VERİLMEDİ!

Duruşma başlamasına rağmen, farklı kentlerden yöre halkına destek için gelenler, GBT bahanesiyle Rize girişinde tutuldu. Adliye önünde bekleyen doğa savuncuları, bu duruşma nedeniyle Rize, Artvin ve Tranzon valililerinin adeta sıkıyönetim ilan etmelerinden yakındı.

AVUKAT: İHALEYE FESAT KARIŞTIRMANIN HER UNSURUNUN YER ALDIĞI BİR İHALE

Avukat Bedrettin Kalın, “Cerattepe ihalesi, ihaleye fesat karıştırmanın yasadaki her unsurunun yer aldığı bir ihaledir. Artvin Cerattepe ihalesinde tek bir şirket tanımı yapıldı, o da Cengiz İnşaat’tı” dedi. Av. Kalın, mahkeme heyetine Cerattepe mücadelesinin tarihini ve daha önceki şirketlerin nasıl gönderildiğini anlattı.

Av. Kalın, kentin abluka altına alınmasını da eleştirerek, “Davaya gelirken savaşa geliyormuş gibi bir muamele görmek kabul edilemez bir tutumdur” diye konuştu.

Av. Kalın, “Valilik genelgesi, iktidarın Cengiz İnşaat’ın yanında olduğunu gösterdi” dedi.

Av. Bedrettin Kalın, mahkeme heyetine, “Hadi bize inanmıyorsunuz, Belediye’nin 2015 raporu ‘Burada maden işletmenin kamu yararı yoktur’ diyor. 2015 yılında KTÜ’den görevlendirilmiş 3 bilim insanı Cerattepe’de maden çıkarmanın kamu yararının olmadığını raporlamıştır” dedi.

Avukatlar, harita üzerinden mahkeme heyetine detaylı anlatımda bulundular.

SALONDA DURUŞMA SÜRÜYOR, ADLİYE ÖNÜNDE HALK BEKLEYİŞTE

Polisin tüm engellemelerine rağmen, Rize Adliyesi önünde toplanan halk bekleyişini sürdürdü.

MAHKEME HEYETİNE HASTANEYE ATILAN GAZ KAPSÜLÜNÜ GÖSTERDİLER

Müdahil avukatlar, mahkeme heyetine Cerattepe direnişi sırasında polis ve jandarmanın saldırısında hastanenin çocuk servisine isabet eden gaz kapsülünün fotoğrafını gösterdiler.

RİZE’YE GİRİŞLERDE ENGELLEMELER GÜN BOYU DEVAM ETTİ 

CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Twitter hesabında paylaştığı bir fotoğrafta, duruşma başlamasına rağmen polisin halen Rize’ye girişleri emgellediğini duyurdu. Bayraktutan, “Artvin halkı ve çevre dostları Rize’ye sokulmuyor. 1 kişi 5 kez aranıyor” dedi. CHP’li vekil Bayraktutan, salona ancak duruşma başladıktan bir buçuk saat sonra ulaşabildi.

POLİS, DURUŞMAYA GELENLERİ ÇORAPLARINI ÇIKARTTIRARAK ARADI

Cerattepe duruşmasını izlemek için Rize Adliyesi’ne ulaşmak isteyenler, GBT ve kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu. Ancak kimlik kontrolleri dakikalarca sürdü, polisler “Siber saldırı var o yüzden kontrol edemiyoruz” dediler. Adliye yakınna gelebilenler de çorapları çıkarttırılarak arandılılar.

“ÇED OLUMLU RAPORU” ELEŞTİRİLDİ

Cerattepe için bilirkişinin hazırladığı “ÇED olumlu raporu”, Av. Bedrettin Kalın tarafından eleştirildi. Av. Kalın, bilimsel veriler eşliğinde raporun kabul edilemez olduğunu savundu. Av. Kalın, “Çoruh nehri yok edildi. Yukarı da da ormanlar yok edilirse Artvinlinin yaşayacak yeri kalmaz” dedi.

AV. HORUŞ: MAHKEME İLK ÇED RAPORU İLE İKİNCİ RAPORUN ARASINDAKİ FARKI BELİRLEMELİ

Cerattepe davasının müdahil avukatlarından Mehmet Horuş, “Mahkemenin yapması gereken, ilk ÇED raporu ile ikinci ÇED olumlu raporu arasındaki farkı belirtmek olmalı” dedi. Av. Horuş, “Bu işin sonunda yine kandırıldık diyecekler ama artık buradaki yaşam tahrip olmuş olacak” diye konuştu.

TMMOB YÖNETİCİSİ KÜÇÜK: BU BİR SİYASİ DAVADIR

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, “Bilirkişi, daha önce Bergama’da danışmanlık yapan ve yasal sürecin nasıl aşılacağını anlatanlardır. Bu bir siyasi davadır. Artvin’in sınırlarını Türkiye’den koparıp bir şirketin eline verme davasıdır. Bu şirket Artvin’nden girip Kastamonu Küre’den çıkacaktır. Şirket altın değil bakır diyor. Bu tartışmada gözden kaçmasın, bakırın çıkarılmasında kullanılan yöntemler daha felakettir. Bu rapor teknik bilirkişi raporu değil. Kimya yüksek lisansına gerek yok. Kimya lise 2 öğrencisi yanlışları bulur” dedi.

PROF. KABOĞLU: PEK ÇOK KATILDIM BÖYLE ARAMA VE BASKI GÖRMEDİM

Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu söz aldı. Kaboğlu, 50 yıldır tüm yurtta pek çok davaya katıldım Dicle Üniversitesi’nde görev yaptım bugünkü gibi bir arama ve baskı görmedim. Artvin Borçkalıyım. Memleketime gelirken ilk defa böyle bir arama faaliyeti ve kontrol noktaları gördüm” dedi.

Prof. Dr. Kaboğlu, “Cerattepe yalnızca anayasamıza değil Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Hukuku’na da açık aykırılıklar içeriyor” diye konuştu. Kaboğlu sözlerini, “Bugün burada vereceğiniz karar ile yalnızca Cerattepe’yi kurtarmayacak, nitelikli ülke umudumuza da güçlendireceksiniz” diyerek sonlandırdı.

PROF. KANTARCI: BU BİLİRKİŞİ RAPORU BİLİM AHLAKI BAKIMINDAN KABUL EDİLEMEZ

Orman Yüksek Mühendisi Prof. Doğan Kantarcı da söz alarak, ÇED raporlarını yazanlar bile bu bilirkişi raporunu yazandan daha bilgili. Önünüze gelen bilirkişi raporu hem bilim hem de bilim ahlakı bakımından kabul edilebilir değildir. Üç kuruşluk altına Cerattepe ve çevresini feda mı edeceğiz” dedi.

AVUKATLAR REDDİ HAKİM TALEP EDEREK SALONU TERK ETTİ

Cerattepe davasının bugünkü duruşmasında avukatlar davanın adilane bir şekilde yapılmadığını savunarak reddi hakim talebinde bulundu ve salonu terk etti. Avukatlar adına yapılan açıklamada, “Mahkeme onların olsun, Cerattepe bizim olacak” denildi. Açıklamada, “Burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır” vurgusu yapıldı.

 

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑