Avrupa

Published on Mart 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Avrupa’daki SYKP’liler toplanıyor

SYKP Avrupa 5. Genel Toplantısı, “Faşizme ve Patriarkaya NO PASARAN!“ şiarıyla 30 Mart -1 Nisan tarihlerinde Almanya‘da gerçekleştirilecek. Türkiye’den de katılımların olacağı toplantıya Avrupa’nın bir çok ülkesinden SYKP’lilerin geleceği açıklandı.

Avrupa Forum (AF) Haber Merkezi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Örgütü 5. Avrupa Genel Toplantısı, bu yıl Almanya‘nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Tübingen kasabasında gerçekleştirilecek. Önümüzdeki hafta, 30 Mart -1 Nisan tarihlerinde yapılacak olan 3 günlük toplantıya; Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, Danimarka, İsveç, Yunanistan gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımların yanı sıra, Türkiye ve Avrupa’dan konuklar da katılacak.

“Faşizme ve Patriarkaya NO PASARAN!“ şiarıyla düzenlenen SYKP 5. Avrupa Genel Toplantısında, Avrupa gündeminin ve örgütlenmesinin yanı sıra, Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele’den, Türkiye’de kurumsallaştırılmak istenen faşizme karşı ve Ortadoğu’daki savaşlara karşı birleşik mücadele yol ve yöntemleri konuşulacak. Toplantıya Türkiye’den SYKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinden Özlem Tolu ve Kadir Akın da katılarak, parti ve son siyasal süreç hakkında bilgilendirmede bulunacak.

Türkiye’de olduğu gibi, Avrupa’da da Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) kurucu bileşenlerinden de olan SYKP, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da örgütlenmesini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yürütülen “Erdoğan Yargılansın” kampanyasıyla pek çok yeni alanda örgütlenme imkanı yakalayan SYKP, Avrupa’nın çeşitli kent ve ülkelerinde örgütlenmeye devam ediyor.

Avrupa Forum’a yapılan açıklamada, toplantıda, siyasal gündemlerin yanı sıra SYKP ve HDK’nin Avrupa örgütlenmesi, göçmen ve azınlık örgütlenmeleri, kadın ve gençlik alanı üzerine de bir dizi tartışma yürütüleceği belirtildi.

Kürt meselesindeki son gelişmeler, ekoloji mücadelesi, halkların ve inançların, Alevilerin özgürlük mücadeleleri ve SYKP’nin Avrupa’da bu mücadelelerle ilişkisi üzerine değerlendirme ve planlamaların da yapılacağı toplantı 30 Mart akşamı “Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” başlıklı söyleşisiyle başlayacak. Bilindiği üzere, SYKP geçtiğimiz ekim ayında başlattığı “Faşizme ve Erkek Egemenliğine kadınca direnelim” kampanyası devam ediyor. Her alanda konuyu aktüel olarak işleyen ve faaliyetler yürüten SYKP, konu üzerine bir de “Erkek Egemenliğine ve Heteroseksizme Karşı Mücadele Rehberi” adıyla 60 sayfadan oluşan bir kitapçık da yayımladı. SYKP tarafından yapılan açıklamada, 2 haziran Cumartesi günü, İsviçre’nin Basel şehrinde bu kampanyanın Avrupa çapında merkezi mitinginin gerçekleştirileceği belirtilmişti.

30 Mart 2018 Cuma akşamı “Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” sunumuyla başlayacak SYKP Avrupa 5. Genel Toplnatısı, cumartesi sabahından itibaren siyasal ve örgütsel durum sunumları, değerlendirmeleri ile devam edecek. Toplantıda, SYKP’nin Avrupa’daki ittifak politikaları ve ortak örgütlenme çalışmaları çerçevesinde Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) çalışmaları da değerlendirilecek ve SYKP’nin bu alanlardaki konumlanışı üzerine durulacak.

Toplantı, Avrupa’daki örgütlenme çalışmalarının planlanmasının konuşulacağı son gündem maddesiyle tamamlanacak ve 3 günlük toplantı 1 Nisan pazar günü sona erecek.

SYKP Avrupa Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, SYKP Avrupa Genel Toplantısına ilgi duyanların, daha geniş bilgiyi, bölgelerindeki SYKP’lilerden veya Avrupa ve ülke facebook adreslerinden edinebileceği belirtildi.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑