Avrupa

Published on Mayıs 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Avrupa’da konut fiyatları arttı

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, konut fiyat endeksiyle ölçülen konut fiyatları 2017’nin dördüncü çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine kıyasla Euro Bölgesi’nde 4,2, AB’de yüzde 4,5 arttı.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayımladığı verilere göre, konut fiyat endeksiyle ölçülen konut fiyatları 2017’nin dördüncü çeyreğinde 2016 yılının aynı dönemine kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 4,2, AB’de yüzde 4,5 arttı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğe kıyasla  konut fiyatları ise Euro Bölgesi’nde  0,9, AB’de 0,7’lik artış gösterdi.

Verisi mevcut olan AB üyesi ülkeler arasında, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarında en fazla artış yüzde 11,8’le İrlanda’da kaydedildi. Ardından yüzde 10,5 ile Portekiz ve yüzde 10’la da Slovenya sıralanırken bu dönemde konut fiyatlarında tek düşüş görülen ülke yüzde 0,3’le İtalya oldu.

Konut fiyatlarında dördüncü çeyrekte bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında en fazla artışın yaşandığı ülkeler, yüzde 3,7 ile Slovenya, yüzde 3,2 ile Hırvatistan ve yüzde 2,7 ile de Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu. Söz konusu dönemde konut fiyatlarında en çok azalış görülen ülkeler  yüzde 2,8’le İsveç, yüzde 1,7 ile Danimarka, yüzde 0,4’le Belçika ve yüzde 0,3’le de Finlandiya oldu.

Avrupa’nın en önemli ekonomisi Almanya’da ise konut fiyatları geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 3,7 ve üçüncü çeyreğe kıyasla da yüzde 1,6 yükseldi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑