Ekonomi

Published on Nisan 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Avrupa’da havale ücretleri düşecek

AB Komisyonu, üye ülkelerde faaliyet gösteren bankaların uyguladıkları havale ücretlerine sınırlama getirilmesine yönelik düzenleme teklifini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerde faaliyet gösteren bankaların uygulamakta olduğu havale ücretlerini ve kur farklarını düşürmeye yönelik düzenleme teklifinde bulundu.

Buna göre, AB üyesi ülkeler arasında sınır ötesi bankacılık işlemleri euro cinsinden gerçekleştirildiği takdirde alınacak ücretler sınırlandırılacak. Bankalar, euro ile yapılacak havale işlemlerinden ülkenin kendi yerel para biriminden tahsil edilen ücretleri alabilecek. Ayrıca, AB içinde banka kartlarıyla yapılacak işlemlerde tahsil edilecek ücret ve uygulanacak döviz kurları anlaşılır biçimde kullanıcıya bildirilecek.

Mevcut durumda, euro para birimini kullanan AB ülkelerinin oluşturduğu Euro Bölgesi’nde havale gibi bankacılık işlemlerinde veya kart kullanımında ücret alınmıyor. AB üyesi olmasına rağmen euro kullanmayan ülkelerde yapılan bankacılık işlemlerinde ve alışverişlerde ciddi kur farkları ve ücretlerle karşılaşılıyor. Yeni düzenlemeyle, söz konusu uygulamanın tüm AB üyesi ülkelere yayılması ve tüketicilerin her yıl yaklaşık 1 milyar euro tasarruf etmesi amaçlanıyor.

Teklifin yasalaşması için AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında üçlü görüşme yapılacak. Tarafların bir metin üzerinde uzlaşması halinde tüm kurumların onayının ardından teklif yürürlüğe girecek, devamında da AB üyesi ülkelerin gerekli düzenlemeleri uygulamaları gerekecek.

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑