Avrupa

Published on Şubat 11th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Avrupa’da Afrin’e yönelik işgal saldırısı protesto edildi

Sömürgeci Türk Devletinin Afrin’e yönelik işgal saldırısını Almanya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Fransa, İtalya, Avusturya kentlerinde protesto edildi.

BERN

AKP/Saray rejiminin Efrîn’e dönük işgal saldırıları devam ederken, Avrupa’da halklar alanlara inerek görkemli Efrîn direnişini selamladı. İsviçre Efrîn Direniş Platformu öncülüğünde İsviçre Federal Parlamentosu önünde bir araya gelen halklar, düzenledikleri mitingle Türkiye’nin Efrîn’e dönük işgal girişimini protesto ederken, Efrîn direnişini selamladı. Mitinge İsviçre Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Regula Rytz, İsviçre Sosyalist Parti Basel Kanton milletvekilleri Mustafa Atıcı, Brigitte Hollinger, İsviçreli, Türkiyeli, 4 parça Kürdistanlı örgüt temsilcisinin yanı sıra binlerce kişi katıldı.

“Yaşasın Efrîn direnişi”, “Katil Erdoğan”, “İşgali durdurun” pankartlarının açıldığı mitingde sık sık “Katil Erdoğan”, “Yaşasın Efrîn direnişi” sloganlarını atılırken, YPG, YPJ, SYKP, bayrakları taşındı.

 

DEN HAAG

Efrîn’e destek yürüyüşlerinin yapıldığı bir diğer adres Hollanda’nın Den Haag kenti oldu. Malieveld Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi YPG/YPJ bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Kentin en işlek sokaklarında yapılan yürüyüşte Efrîn saldırılarına karşı duyarlılık çağrısının yazlı olduğu bildiriler dağıtıldı. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, Hollanda’nın Türkiye ile işbirliğine tepki gösterildi.

LA ROCHELLE

Batı Fransa’nın La Rochelle şehrinde Efrîn direnişine destek ve AKP/Saray rejiminin katliamlarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş yapıldı. Vieux Port’da bir araya gelen yüzlerce kişi, “Efrîn yalnız değildir” sloganlarıyla Place de Gabut’a kadar yürüdü. Yürüyüş yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından sona erdi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Mezepotamya Kültür Derneği, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Lyon Kürt dostluk grubu, Fransa Komünist Partisi, Grup Anti Anarşist (CGA), sol parti ve Lyon Partizan’ın aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşlar da destek verdi. Lyon Kürdistan Dayanışma Komitesinin organize ettiği yürüyüşte Efrîn’de yaşananlara ilişkin bildiriler dağıtıldı. Yürüyüşün ardından Place Terreaux meydanında miting yapıldı. Miting alanında Fransızca ve Kürtçe yapılan konuşmalarda Efrîn direnişi selamlandı.

MARSİLYA

Güney Fransa’da eylemlerin merkezi Marsilya merkez ile Cannes Film Festival Meydanı oldu. Yürüyüşe Fransız sol örgütleri de destek verdi. Marsilya Demokratik Toplum Merkezi, Arin Mirkan Kadın Meclisi ile Marsilya Ciwanên Azad’ın yaptığı çağrının ardından Canebiere Meydanı’nda toplanan bine aşkın kişi YPG/YPJ bayrakları ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleriyle yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Erdoğan’ı IŞİD’ın lideri olarak gösteren katil yazılı pankart kadınlar tarafından taşındı. Yürüyüşün ardından Vieux-Port Meydanı’nda miting yapıldı. Mitingde yapılan konuşmalarda şunlar ifade edildi: “Türk devleti köyleri ve şehir merkezlerini bombalamakta. Sivil insanlar hayatını kaybetmekte. Bunca vahşet karşısında susanlar bu suça ortaklar.”

Draguignan DTKM ve Fransız sol grupların çağrısıyla Cannes Tren Garı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Cannes Film Festivali’nin yapıldığı meydana kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Değişik pankart, döviz ve bayraklarında taşındığı yürüyüşte sık sık Fransızca “Katil Erdoğan”, “Efrîn yalnız değil” ve “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganı atıldı. Bir grup genç ise yürüyüş boyunca bildiri dağıtarak AKP/Saray rejiminin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına dikkat çekti. Cannes Film Festival Meydanı’nda sonlandırılan yürüyüşte Efrîn ile dayanışma çağrısı yapıldı.

NÜRNBERG

Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Nürnberg şehrinde Efrîn’e destek yürüyüşü yapıldı. Efrîn’deki işgal girişiminin kınandığı yürüyüş Nürnberg Barış Platformu tarafından organize edildi. Yürüyüşte, Efrîn’de yaşanan katliamlara değinmeyen Nürnberg Nachrichten gazetesine de tepki gösterildi. Nürnberger Nachrichten’in önünde gazetenin tavrını kınayan mektup okunduktan, yürüyüş Jakob Platz’da son buldu.

Yapılan Yürüyüşe, NAVDEM, DiDF, Partizan, SYKP, BiR-KAR, AGiF, ATiK ve HDK-A bileşenleri yanında MLPD, Linke, DKP, OA,  İnterventionistische Linke katıldı.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde yüzlerce kişi Efrîn’e sahip çıkmak içim yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. HDP ve HDK-A bayraklarının açıldığı yürüyüşte, HDP’ye yönelik gözaltılara da tepki gösterildi.
Ulm ve Çevresi Afrin’i Sahiplenme Platformu’nu oluşturan, Ulm’da bulunan ATİF, Partizan, AGİF, SKB, Yeni Kadın, ADHF, NAV-DEM, SYKP, Avrupa Partizan, HDK-A’nın yanısıra, Ulm’daki mitinge MLPD, Die Linke, DİDF, ÖDP gibi kurumlar da destek verdi. Gösteride çok sayıda Rojavalı Kürt vardı.

HAMBURG

Hamburg Efrîn ile Dayanışma Komitesinin çağrısı üzerine Hamburg’da binlerce kişi Sternschanze tren istasyonunda bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte, “Bijî berxwedana Efrînê”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” ve “Almaz panzerleri Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı. Efrîn saldırısında yaşamını yitiren sivillerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüş Hamburg merkez tren istasyonunda sona erdi. Yürüyüşün ardından yapılan mitinde konuşan Hamburg Sol Parti milletvekili Zaklin Nastic, “Erdoğan’ın Kürtlere başlattığı soykırım saldırılarına karşı Sol parti olarak Kürt halkının mücadelesinin yanındayız” dedi. Hamburg Efrîn ile Dayanışma komitesinden Serhat Çetinkaya ise yaptığı konuşmada, AKP/Saray rejiminin saldırılarında doğanın ve tarihi mekanların da zarar gördüğünü söyledi.

BREMEN

Bremen’de de Efrîn ile dayanışma eylemleri aralıksız devam ediyor. Eyalet Parlamentosu önünde bir miting düzenlendi. Mitingde saldırılarda yaşamını yitiren sivil ve çocuk fotoğraflarının olduğu dövizler açıldı. Eylemde başta Almanya devleti olmak üzere Avrupa kamuoyuna Efrîn işgaline ilişkin çağrı yapıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda, “Türk devletinin işgaline karşı Efrîn ve Kürt halkının verdiği direnişe rağmen, AB, ABD ve Dünya sadece kaygılarını dile getiriyor. Kimse Erdoğan’a ‘soykırımdan vazgeç, bu insanlık suçudur’ demiyor. Efrîn’de Erdoğan’ın çeteleri çocuk ve sivilleri katlediyor. Sadece kınamak yetmiyor. Alman devleti ve Hükümetine sesleniyoruz, Ermeni soykırımına ortak olduğunuz gibi, Kürt soykırımına da ortak olmayın” denildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de kadın ve çocukların öncülüğünde Efrîn için insan zinciri eylemi gerçekleşti. Çağın direnişini selamlamak ve AKP/Saray rejiminin saldırılarına tepki için DEST-DAN Kadın Meclisi’nin çağrısı ile Almanya Federal Parlamentosu önünde düzenlenen eyleme CİK Kadın Komisyonu, çocuk korosu, HDK Berlin, Êzidî Kadın Meclisi, PYD Kadın Meclisi ve Alman kadın kurumları da katıldı. 2 saat süren eylemde sık sık “Terörist Erdoğan”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda Erdoğan’ın Efrîn’de gerçekleştirdiği katliamlar kınandı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Efrîn’e yönelik işgal girişimi yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Frankfurt Êdî Bese Komitesinin öncülüğünde başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Mitingde konuşan NAV-DEM eşbaşkanı Tahir Köçer, “Türk devleti 3 saatte Efrîn’i alacaklarını iddia etti. Bunu 3 güne çıkardılar bugün 3 hafta olmuş halen bir adım bile ilerleyemediler. Türk devleti 1984’de Kürt Özgürlük Hareketi için 72 saat vermişti, 34 sene geçti bugün Kürt Özgürlük hareketi milyonlara ulaşmıştır. Nasıl 2014 yılında Kobanê direnişi Avrupa’da yaptığımız eylemler olumlu sonuçlar aldı. Efrîn içinde Türk devletinin barbarlığını Avrupa Kamuoyuna iyi anlatmalıyız. Nasıl Erdoğan 2014 Kobanê direnişinde Kürt halkında bir tokat yediyse bugün de Efrîn direnişinde bir tokat daha yiyecek” diye konuştu.

KÖLN

AKP/Saray rejiminin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları Almanya’nın Köln-Bonn havaaalanında protesto edildi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup eylemci, havaalanında YPG-YPJ flamaları ve PYD bayraklarını açtı. Eylemde “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganı attı. Eylemciler kısa bir süre sonra polis çemberi içerisine alındı.

BONN

Almanya’nın Bonn kentindeki eylem BM temsilciliği önünde gerçekleşti. Eylemi, PYD-Bonn ve DKTM’nin de aralarında bulunduğu Efrîn İnisiyatifi organize etti. Eyleme Bonn, Troisdorf, Meckenheim ve Euskirschen’den yüzlerce kişi katıldı. Eylemciler, BM’yi görevini yapmaya ve Efrîn’deki işgale karşı durmaya çağırdı.

Meckenheim Halk Meclisi Eşbaşkanı yaptığı konuşmada, Kürt halkının süper güçler ile bölge devletlerinin çıkarlarına kurban edilmeye çalışıldığını söyledi. Halk Meclisi, Rusya’nın Türk savaş uçaklarına Suriye hava sahasını açmasına da sert tepki gösterdi.

Bonn Gençlik Hareketi temsilcisi de “Efrîn’de 20 günü aşkındır, en güçlü silahlara karşı sadece inançları ve özgüçleri ile direnen Efrinlileri selamlıyorum” dedi.

Devletlerin gözünün önünde saldırgan ve işgalci AKP/Saray rejiminin Kürt Halkı’na soykırım uyguladığını belirten temsilci, bunu sert bir dille kınadı.

“Dün Kobanê, bugün Efrîn”, “Bijî Berxwedana Efrînê” ve “Katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde büyük boyutlu bir Rojava bayrağının yanısıra döviz ve pankartlar da taşındı.

Koblenz kent merkezinde de aynı amaçla bir protesto eylemi gerçekleşti. Kürt, Türk ve Alman organizasyonların kurduğu International Merkez’in organize ettiği eyleme yüzlerce kişi katıldı.

Eylemde Türk devletinin yanısıra ,Türkiye ile hareket eden Rusya ve sessiz kalan Batı devletleri kınandı.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde sivil itaatsizlik eylemi gerçekleşti. Disburg ve Köln kentlerinde yürüyüşlerin yasaklanması ardından sosyal medya üzerinde örgütlenen kitle merkez tren garı önünde protesto eylemi düzenledi. Bin 500 dolayında kişinin katıldığı eylemde AKP/Saray rejiminin Efrîn’e yönelik saldırıları protesto edildi. Eyleme Alman Sol Parti ve MLKP de destek verdi. Eylemciler Alman polisinin “kamu davası açmak” ve “güç kullanmakla” tehdit etmesine rağmen, alanı terk etmedi ve bir saat boyunca eylemlerini sürdürdü.

MÜNSTER

PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve Efrîn’e yönelik saldırılar Almanya’nın Münster kentinde protesto edildi. 15 Şubat komplosunun yıl dönümüne günler kala Innenstadt meydanında bir araya gelen yüzlerce kişi Öcalan’a dönük ağır tecridi kınadı. Eylemde Efrîn’de TSK ve ÖSO çetelerinin işgal girişimi ve sivil katliamlarına da tepki gösterildi.

LUDWİGSBURG

Almanya’nın Ludwigsburg kentinde de Efrîn’e yönelik saldırılar protesto edildi. Ludwigsburg Otobüs garında bir araya gelen kitle Efrîn direnişine destek verirken, AKP/Saray rejiminin katliamlarına da tepki gösterdi. Eylemde şehit aileleri adına yapılan konuşmada, “Biz Erdoğan’dan korkmuyoruz. Ancak biz savaş değil barış istiyoruz” denildi.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde de binlerce kişi Efrîn direnişine destek amacıyla yürüyüş yaptı. Europa Galeri’nin önünde başlayan yürüyüş ST. Johanner Markt alanında mitinge dönüştü. Mitingde konuşan DKTM Eşbaşkanı Dilan Akdoğan, “Efrîn direnirken bizim de sokakları direniş alanlarına çevirip, Efrîn’deki direnişçilerin sesini buraya taşımamız lazım” dedi. PYD adına konuşan İsa Zerdesht ise Efrîn’de insanlık değerlerinin savunulduğunu belirterek bütün uluslararası kurumlara Efrîn direnişini sahiplenme çağrısı yaptı. Êzidî Kadınları Özgürlük Hareketi (TAJE) adına konuşan Zero Êzidî de Avrupa’da yaşayan bütün Êzidîleri Efrîn direnişine sahip çıkmaya davet etti. Şehit aile komisyonu adına konuşan Şehit babası Ekrem Yavuz, “Efrîn’de şehit düşen kahramanları saygı ile anıyorum. Onların mücadelesini her yerde büyütmemiz lazım” diye konuştu.

GİESSEN

Giessen’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Efrîn’le dayanışma platformu öncülüğünde Efrîn’e destek eylemi yapıldı. Eylemde AKP/Saray rejiminin barbar saldırılarına ve sivil katliamlarına tepki gösterildi. Eylemde yapılan konuşmada AKP/Saray rejiminin işgal saldırılarına geçit verilmeyeceği belirildi. Yaşanan katliamlara ilişkin Almanya halkına ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı da yapılan eylem sloganlarla sona erdi.

MİLANO

İtalya’nın Milano şehrinde Efrîn saldırılarını protesto etmek amacıyla binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı. Porta Venezia’dan başlayan yürüyüşte “Terörist Erdoğan”, “Dün IŞİD bugün Türkiye” sloganları atıldı. Efrîn saldırılarına ilişkin yüzlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüşte, İtalyanca yazılı “Her türlü faşist saldırılara karşı zafere kadar Rojava ile birlikteyiz” ve “Efrîn’in bombalanmasına hayır” pankartlarının yanı sıra PKK bayrakları ve Öcalan’ın posterleri açıldı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde AKP/Saray rejiminin Efrîn’de işlediği savaş suçları ve sivil katliamlarını anlatan bilgilendirme çadırı açıldı. Almanca pankart ve dövizlerin açıldığı çadırda bildiri dağıtıldı. Eylemde sık sık “Bijî Berxwedana Efrînê”, “Katil Erdoğan” ve “Her yer direniş, her yer Efrîn” sloganları atıldı.

MADRİD

İspanya’nın başkenti Madrid’te de AKP/Saray rejiminin Efrin’e yönelik işgal saldırıları düzenlenen miting ile portesto edildi. Eylemde Efrin ile Dayanışma Komitesi adına yapılan konuşmada, Efrin’in yalnız olmadığı, dünyanın en ücra köşesinde yaşayan insanların bile YPG ve YPJ’ye boruçlu olduğunu söyledi.

STUTTGART

Efrîn’e destek amacıyla Stuttgart Êdi Bese Platformu öncülüğünde 20 Ocak’tan bu yana devam eden çadır nöbet eylemine bugün Kürdistanlı sanatçılar da katıldı. Sanatçı Garip Nurhak ve Onur Olgun tarafından Efrîn direnişini anlatan şarkıların söylendiği etkinliğe Stuttgart Êdi Bese Platformu’nun üyesi olan 17 kurum ve kuruluşun üyeleri ile anti faşist Alman gençlik grupları da destek verdi. Nöbet çadırına TEV-DEM bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük flamaları asıldı. Çadır nöbetinde işgal girişiminde katledilen sivil ve çocukların fotoğraflarının yanı sıra “Türkiye Efrîn’den ellerini çek”, “Alman tankları ve savaş tacirleri Kürdistan’dan defolun” ve “Türkiye’ye silah gönderimini durdurun, Efrîn’i savunun” yazılı pankartlar açıldı. Eylem bugün saat 15.00’da Lautenschlagerstrasse’de yapılacak yürüyüşe katılım çağrısının ardından sona erdi.

MANNHEIM

Mannheim’de içinde SYKP, NAV-DEM, Devrimci Parti, AGİF gibi kurumların da bulunduğu Êdî Bese Mannheim Platformu’nun organize ettiği bir etkinlikle Türk devletinin Efrîn’e yönelik katliamları protesto edildi. Kürt toplum merkezi ve Ronahi Berivan kadın meclisinin de destek verdiği etkinlikte bildiriler okunup dağıtıldı. Avesta Xabur şahsında bütün şehitler anısına saygı duruşnda da bulunulan eylemde sık sık “Terörist Erdoğan”, “Bijî Berxwena Efrînê” ve “Alman panzeri Kürdistan’dan çıksın” sloganlarının atıldı.

Eylemde Die Linke, PYD Mannheim ve dost kurumların mesajları okundu. Etkinlik de Kürt gençleri, Türkiye-DAİŞ işbirliğiyle Kürdistan’da gerçekleşen katliamları anlatan tiyatro gösterisi sundu. Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

KASSEL

Kassel’de de yüzlerce kişi şehir merkezinde gösteri düzenledi. Türk ordusunun işgal saldırının lanetlendiği gösteride SYKP, HDK-A, Kürdistan ve diğer bayrakların yanısıra, pankartlar da açıldı.

(AF, ANF, ETHA, AHM)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑