Avrupa

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Avrupa Sayıştayı: Türkiye fonları usulsüz kullanıldı

Avrupa Sayıştayı, Türkiye’nin AB’ye uyumu için aktarılan mali yardımların beklentiler doğrultusunda kullanılmadığını açıkladı. Sayıştay, Avrupa Birliği’ni de eleştirdi.
KORSAN –Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Gezi süreci ve 17 Aralık ile ilk kez çatırdamaya başladı ve 15 Temmuz sonrası kopma noktasına geldi. Eylül 2013’te dönemin AB Bakanı Egemen Bağış, “Türkiye’nin daha AB üyesi olmadan 30’dan fazla ülke içerisinde Almanya ve Fransa’dan sonra AB fonlarını en çok kullanan 3. ülke konumuna geldiğini” söylüyordu. Türkiye’nin AB ile uyumlu hale getirilmesi için 2007-2020 yılları arasında Türkiye’ye toplam 9 milyar Euro’luk mali yardım yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak 17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası üyeliğe hazırlık amacıyla verilen bu fonların da bazı usulsüz olarak kullanıldığı iddiası gündeme gelmişti.
TÜRK FONLARINDA KESİNTİ TARTIŞMASI
Türkiye’ye sağlanan bu mali destek, özellikle çok sayıda gazeteci ve insan hakkı savunucularının tutuklanması nedeniyle aylardır tartışma konusuydu. Son dönemde de başta AB olmak üzere birçok ülke Türkiye’ye verilen fonlarda kesintiye gidilmesi yönünde beyanlarda bulunuyor. DW Türkçe’de yer alan habere göre Avrupa Sayıştayı, Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda yıllardır hatalı davranıldığını açıkladı. AB Sayıştay raporunda, mali yardımların yeterli koşullara bağlanmadığı ve mali yardım yetkisini kullanan AB Komisyonu’nun yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü ve sivil toplumun güçlendirilmesi projelerine yaptığı yardımların etkisinin sınırlı kaldığı ifade edildi.
YARGIYA YAPILAN YATIRIM İYİ DEĞİL
Avrupa Sayıştayı raporunda, gelecekteki projeler için yardımların daha sıkı denetlenmesi koşulunun getirilmesi tavsiye edildi. Sayıştay, AB Komisyonu’nun inisiyatif alarak Türkiye’nin yerine getirmediği projelerin yönetimini bizzat üstlenme tehdidinde bulunabileceğini vurguladı. İnceleme ekibinden Dennis Wernerus, “Türk yargı sistemine yapılan yardımların iyi bir yatırım olmadığı” görüşünü dile getirdi. Ancak “sivil toplum kuruluşlarına yapılan yardımların devam etmesini, bunun halk için yararlı olduğunu” belirtildi. Kaynak: Korsan Gazete


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑