İnsan Hakları

Published on Ocak 4th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!

AvEG-Kon tarafından “Faşizmin TTE Saldırısını Püskürtelim!” başlığıyla yayınlanan bildiriyle OHAL, KHK ve tek tip elbise uygulama istemleri lanetlendi.

AF Haber Merkezi

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Faşizmin TTE Saldırısını Püskürtelim!

Faşist diktatör Erdoğan’ın toplumsal muhalefete yönelik son saldırısı, 24 Aralık’ta yayınladığı faşist paramiliter çetelerini yeni katliamlar yapmaya özendiren ve cezasızlık getiren  696 sayılı KHK oldu. Bu kararname ile diktatörlük iç savaş ilan etmiş ve bunun bir adımı olarak ‘da hapishanelerde Tek Tip Elbise (TTE) uygulamasını başlatma emri vermiştir.

Temmuz 2016’dan bu yana kendi burjuva parlamentosunu bile devre dışı bırakarak ülkeyi OHAL ve KHK’larla yöneten diktatör Erdoğan, Kürt halkımıza, devrimci ve sosyalist güçlere, toplumsal muhalefete yönelik saldırılarında, katliamlarında sınır tanımamakta. Uygulanan OHAL ve çıkarılan KHK’lerin sözde geçmişteki iktidar ortakları ve kendisiyle aynı suçları işlemiş olan “darbeci” dediklerine yönelikmiş gibi lanse edilse de, bu saldırıların esas hedefi her zaman faşizme karşı direnen güçler olmuştur.

Erdoğan, faşist diktatörlüğünü sağlamlaştırmak için toplumsal muhalefeti teslim almak istemektedir. Kürt halkına, devrimcilere, sosyalistlere, faşizme teslim olmayan herkese karşı topyekûn savaş ilan etti. Sayısız katliamlar yaptı. Muhalif basın-yayın araçlarını yasakladı. Aralarında binlerce akademisyenin, medya çalışanının da bulunduğu 150 bini aşkın insan işinden atıldı. HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, yazarlar, avukatlar, sendikacılar, işçiler, kadınlar, öğrencilerin bulunduğu on binlerce muhalif tutuklandı.

Erdoğan, Avrupa’da yaşayan antifaşist kesimlere yönelik de tehditlerini sürdürüyor. Avrupa’da UETD, DİTİB, “Almanyalı Osmanlılar” gibi örgütlenmelerin yanı sıra binlerce MİT elemanı ve  Avrupa’ya tanınmış muhalifleri ortadan kaldırmak için gönderilmiş olan “infaz timleri”, faşist diktatörlüğün iç savaş konseptinin Avrupa’daki yapılanmalarıdır.

Bu saldırılara rağmen faşizme karşı direnişi yok edemeyen diktatörlük, yeni saldırı konseptinin temel ayaklarından birini hapishanelerin toplama kamplarına çevrilmesi ve kitlesel tutuklamalarla mücadeleden koparmak hedefiyle hapishanelere doldurduğu politik tutsakların teslim alınmasıdır. Mücadelede öncü, aktivist, örgütleyici konumunda olan binlerce devrim ve özgürlük savaşçısının doldurulduğu hapishanelerde, TTE uygulaması üzerinden onların iradesini kırmak, kimliksizleştirmek ve böylece toplumun teslim alınması hedeflenmektedir.

Politik tutsaklar üzerinden toplumun teslim alınmasını hedefleyen TTE saldırısı, tüm toplumsal muhalefeti, faşizme karşı duran ve insan haklarından yana olan herkesi doğrudan ilgilendirmektedir. Zira politik tutsakların ret ettiği onur kırıcı TTE uygulaması, binlerce tutsağın ölümünü veya sakat kalmasını beraberinde getirebilir. Faşizmin politik tutsaklara yönelik işkence ve saldırılarına karşı mücadele etmek, insani bir görevdir.

AvEG-Kon olarak, Avrupa’nın ilerici ve devrimci güçlerini, yerli ve göçmen işçi ve emekçileri, halklarımıza büyük acılar çektiren faşist Erdoğan diktatörlüğüne ve onun politik tutsaklara yönelik TTE saldırısına karşı birleşik mücadeleyi büyütmeye çağırmaktadır.

Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑