Fransa

Published on Kasım 7th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: Strasburg saldırısını kınıyoruz

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan yazılı açıklamayla, dün Strasburg’ta Kürtlere yönelik polis saldırısı protesto edildi.

AF (Berlin)

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Strasburg’da Kürtlere yönelik Fransız devletinin saldırısını kınıyoruz!

Toplum ve siyasal güçlerin talepleri ve istemleri konusunda eylem, etkinlik ve açıklamalarda bulunması demokratik bir haktır. Bu hakkın hangi gerekçeyle olursa olsun kısıtlanması ve ortadan kaldırılması kabul edilemez.

Avrupa devletleri kendi sömürgeci çıkarları için faşist Türk devletinin rolünü oynuyorlar. Ortadoğu’da Türk devleti, Avrupa’da emperyalistler Kürtlerin haklı ve meşru eylemlerini provoke edip, Kürtleri terörize edip, Kürt halkının haklı taleplerini bastırmak istiyorlar. Bir süredir faşist Türk devleti ve emperyalist Avrupa devletleri bu politikayı uyguluyorlar.

Fransız devleti, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla Salı günü Strasburg’da yapılan yürüyüşe gaz bombaları ile saldırarak, Türk devletinin faşist saldırılarına, işgaline, estirdiği teröre, tecrite ve her türlü hukuksuzluğuna destek verdiğini göstermiştir.

Fransız devletinin bu saldırısı, evrensel insan haklarınadır. Demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasını önlemektir ve kendi yasalarına göre de suçtur. Fransız devletinin Kürdistanlı güçlere ve devrimci dostlarına yönelik bu saldırısını şiddetle kınıyoruz ve Fransız devletini, demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlamaya yönelik saldırılardan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Fransız devleti şunu bilmelidir ki, Kürt halkımız ve onun öncü güçleri Türk devletinin her türlü faşist zulmüne ve zorbalığına, katliamlarına, kitlesel tutuklamalarına boyun eğmedikleri gibi, Fransız devletinin bu türden saldırılarına da boyun eğmeyecek ve demokratik hak ve özgürlüklerini kullanmaya devam edeceklerdir.

AvEG-Kon olarak, 19 yıldır İmralı adasında tecrit altında tutulan ve yaşamı hakkında hiçbir bilgi alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite son verilmesini ve Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, CPT gibi kurumların sorumluluklarını yerine getirmelerini istiyoruz. Zira bu kurumlar sessizlikleriyle Öcalan üzerindeki hukuksuzluğa onay vermektedirler.

KCDK-E ve bileşenlerinin Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle Strasburg’da başlattığı eylemi destekliyor ve tüm demokratik güçleri bu eylemi sahiplenmeye çağırıyoruz.

 

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑