İnsan Hakları

Published on Aralık 7th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: Leyla Güven’in açlık grevini destekliyoruz

AvEG-Kon, Leyla Güven’in başlattığı ve bugün 30. gününde olan açlık grevini desteklediklerini açıkladı.
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek için başlattığı açlık grevinin 30 gününde olduğunu belirtirken, “Bu onurlu direnişi selamlıyoruz” dedi.
AvEG-Kon yaptığı yazılı açıklamada, “20 yıldır İmralı Adası’nda tecrit altında tutulan Sayın Öcalan’dan 2 yılı aşkın bir süredir ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesi ve hiç bir haber alınamaması kaygı vericidir. Faşist Türk devletinin Öcalan’a uyguladığı tecrit saldırısı, Kürt halkımıza yönelik sömürgeci topyekûn imha saldırısının, Türkiye’deki devrimci ve ilerici harekete yönelik tasfiye saldırısının bir parçasıdır. Tecrit saldırısı, faşizme teslim olmayan, insanlık onurundan, özgürlükten yana olan işçilere, aydınlara, gazetecilere, kadınlara, gençlere yönelik bir saldırıdır” diye belirtildi.
AKP/Saray rejiminin Öcalan’a uyguladığı tecrit saldırısıyla bütün insan hakları sözleşmelerini, uluslararası hukuku yok saydığı kaydedilen açıklamada, “Tecrit bir işkence olarak uygulanmaktadır ve insanlık suçudur. Başta işkenceyi önleme misyonu üstlenmiş olan CPT olmak üzere, BM, Avrupa Konseyi vb. uluslararası kuruluşlar ise, sessizlikleriyle bu tecridi onaylamakta ve faşist Türk devletinin suç ortağı olmaktadırlar. İnsan Hakları Haftası’na sayılı günler kala, insan haklarından söz edecek olan herkese bu gerçeği hatırlatmakta yarar var” diye kaydedildi.
Leyla Güven’in tecride karşı başlattığı haklı ve onurlu eylemini sahiplenmek, tecrit işkencesine karşı olan herkesin görevi olduğunu vurgulayan AvEG-Kon, “Tecridi kırmanın yolu bu direnişi sahiplenerek büyütmekten, birleşik mücadeleyi geliştirmekten geçmektedir” dedi.
Avrupa’da başlatılan açlık grevi eylemlerinin tüm devrimci ve ilerici güçler tarafından sahiplenilmesi ve her düzeyde desteklenmesi gerektiğinin altını çizen AvEG-Kon, “Leyla Güven’in açlık grevi direnişini ve Kürdistanlıların KCDK-E öncülüğünde Avrupa’da tecride karşı başlattıkları açlık grevlerini selamlıyor ve destekliyoruz. Tecrit insanlık suçudur, Sayın Öcalan üzerindeki tecride derhal son verilsin. Sayın Öcalan ve tüm politik tutsaklar serbest bırakılsın” diye belirtti.
(etha)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑