Avrupa

Published on Haziran 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: Faşizmden Hesap Sormak İçin, 1 Oy HDP’ye, 1 Oy Demirtaş’a!

AvEG-Kon tarafından seçimlere yönelik yeni bir açıklama daha geldi. Yapılan açıklamada “Faşizmden Hesap Sormak İçin 1 Oy HDP’ye, 1 Oy Demirtaş’a!” dendi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Faşizmden Hesap Sormak İçin

1 Oy HDP’ye, 1 Oy Demirtaş’a!

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da HDP’nin yürüttüğü 24 Haziran seçim çalışması saldırı ve tehditleri aşarak, coşku, kararlılık ve faşizmden hesap sorma bilinciyle sürüyor. AKP/Saray faşist diktatörlüğü, ülkeyi 2019’a kadar yönetemeyeceğini anladığından, diktatörlüğünü sağlamlaştırmak için çare olarak gördüğü baskın seçim planı şimdiden kendisini vurmuş durumda. HDP’yi engellemek için başvurduğu şiddet, HDP mitinglerine, seçim bürolarına, arabalarına, aktivistlerine saldırılar, gözaltılar, tutuklamalar, işkenceler, medya ambargosu vb. seçim çalışmasını önlemek bir yana, öfkeyi, direnci, hesap sorma kararlılığını bileyerek, seçim çalışmalarını güçlendiriyor.

Seçim tarihi yaklaştıkça ve anketler faşist diktatör Erdoğan’ın kazanamayacağını gösterdikçe, diktatör daha da saldırganlaşıyor. Çaresizlik içinde idam tehditleriyle, Güney Kürdistan’a, Kandil’e bombalar yağdırarak, toplumda yeni bir ırkçı-şoven dalga yaratmaya çalışarak, desteğini artırmayı umuyor.

Ancak işçi ve emekçilerin, ezilenlerin birleşik demokratik cephesi olan HDP, 7 Haziran’da olduğu gibi, yeniden diktatörün kaderini belirleyecek esas güçtür. Faşizme karşı birleşik mücadeleyi büyütmek, AKP/Saray faşist diktatörlüğünün tek adam/tek parti iktidarını yıkmak, işlediği tüm suçların hesabını sormak için faaliyetini yoğunlaştırıyor.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlılara Çağrımızdır

Avrupa’nın kimi ülkelerinde 7 Haziran’da ve diğer ülkelerde ise son günlerde başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’a kadar devam edecektir. 24 Haziran’da faşizme karşı birleşik mücadelenin kazanması için Avrupa oyları önemli rol oynamaktadır.

Seçimlere mutlaka katılarak bir oyunuzu HDP’ye, bir oyunuzu da Demirtaş’a vererek, savaştan, kandan beslenen AKP/Saray diktatörlüğünden hesap soralım.

Savaşa, işgale, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini ve dayanışmasını büyütmek için;

İşsizliğin, yoksulluğun, taşeronlaştırmanın, grev yasaklarının, iş cinayetlerinin hesabını sormak için;

Suruç, Ankara, Amed, İstanbul, Roboski, Sur, Cizre, Nusaybin, Şirnak, Silopi ve tüm katliamların hesabını sormak için;

Hergün kadınlara reva görülen taciz, tecavüz, ve katliamların sorumlusu erkek-egemen düzenden hesap sormak için;

Gençliğe geleceksizlikten, baskıdan ve gerici bir eğitimden başka bir şey sunamayan, hapse atılan 70 bin öğrencinin hesabını sormak için;

Dışlanan, horlanan, baskı ve şiddete uğrayan LGBTİ’leri sahiplenmek için;

“Faşizmin işlediği suçlara ortak olmayacağız” dediği için işinden atılan, hakkında davalar açılan onurlu akademisyenlerimizi, aydınlarımızı sahiplenmek için;

İşten atılan kamu emekçilerini ve işçileri, yasaklanan direnişleri ve grevleri sahiplenmek için;

Tüm politik tutsakların özgürlüğü için, sokakta olduğu gibi, sandıkta da faşizmden hesap sormak için seçimlere mutlaka katılarak, 1 oy HDP’ye ve 1 oy’da Demirtaş’a verelim.

AvEG-Kon 

(Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑