Genel

Published on Nisan 13th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: Açlık Grevleriyle Dayanışmayı Büyütelim!

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarfından yağpılan açıklamayla, Türkiye hapishanelerinde süren açlık grevleriyle dayanışma çağrısı yapıldı. “AvEG-Kon olarak, Türkiye zindanlarında süren açlık grevi ile dayanışma içindeyiz ve tutsakların taleplerini sahiplenmekteyiz.”denen açıklamada “Zindanlara doldurdurulan tutsaklara yönelik tecrit ve hak gaspları da devam ediyor” dendi.

AF (Berlin)

AvEG-Kon tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye Hapishanelerinde Süren Açlık Grevleriyle
Dayanışmayı Büyütelim!
Faşist AKP/Saray diktatörlüğünün halklarımıza, devrimcilere, sosyalistlere, ‘Diktatörlüğe Hayır’ diyenlere yönelik saldırıları, gözaltı ve tutuklamaları artarak devam ederken, zindanlara doldurduğu tutsaklara yönelik tecrit ve hak gaspları da devam ediyor.
Tutsakları birer rehine olarak gören ve dışarda susturamadığı siyasi tutsakları içerde izolasyona tabii tutarak, mücadele ile kazanılmış haklarını gasp ederek, onları sindirmeye ve susturmaya çalışıyor.
İşkencelere, çıplak arama dayatmalarına, keyfi disiplin cezalarına, savunma hakkının engellenmesine, avukat görüşlerinin kısıtlanmasına, iletişim hakkının engellenmesine, anadilde konuşulmasının yasaklanmasına, beton zeminde bırakmaya, sosyal aktiviteleri yasaklamaya, sürgünlere, sevklere ve yaşanan daha bir dizi saldırıya ve hak gasplarına uğrayan siyasi tutsaklar, hiçbir zaman teslim olmadılar. Onlar her zaman direnişi seçtiler. Gerektiğinde bedenlerini açlığa yatırarak, saldırılara siper oldular, siyasi kimliklerine ve onurlarına sahip çıktılar.
„Abdullah Öcalan ve yanındaki tutuklular üzerindeki tecridin kaldırılması, müzakere koşullarının sağlanması, OHAL koşullarıyla ağırlaşan cezaevi koşullarının iyileştirilmesi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri uygulamalarından vazgeçilmesi, Kürt illerindeki ablukanın kaldırılması ve siyasi operasyonlara son verilmesi” talepleriyle 15 Şubat 2017’de başlatılan açlık grevi, bugün 20 farklı cezaevinde toplam 183 siyasi mahpusun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi olarak devam etmektedir. Kadın cezaevlerinde ve karma cezaevlerinin kadın bölümlerinde toplam 40 siyasi mahpusun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi de sürmektedir.
Süresiz-dönüşümsüz girilen açlık grevlerinden farklı olarak, Türkiye cezaevlerinde 15 Mart 2017 tarihinden itibaren 5’er günlük dönüşümlü açlık grevleri de yayılarak devam etmektedir.
Haklı ve meşru taleplerle açlık grevi yapan ve 60’lı günlere varan tutsaklarda ciddi sağlık sorunları baş göstermeye başlamış ve açlık grevleri riskli bir sürece girmiştir.
Açlık grevcilerinin talepleri bir an önce karşılanmalıdır. Zindanlarda yaşanacak her hangi bir olumsuzluktan mevcut AKP/Saray diktatörlüğü sorumludur ve bunun hesabını vermek zorundadır.
AvEG-Kon olarak, Türkiye zindanlarında süren açlık grevi ile dayanışma içindeyiz ve tutsakların taleplerini sahiplenmekteyiz. Biliyoruz ki, içeride zulme karşı bedenlerini açlığa yatırarak direnen tutsakların kazanabilmesi dayanışmanın büyütülmesine bağlıdır.
Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑