Almanya

Published on Aralık 14th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

ASM: Adil Yiğit`in Sınırdışı Edilme Kararı Derhal Durdurulmalıdır!

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM), Avrupa Postası Gazetesi’nin editörü Adil Yiğit’in oturma izninin uzatılmaması ve ülkeyi terk etmesinin istenmesini şiddetle kınadı. Açıklamda “Hamburg Yabancılar Dairesi etik ve sosyal bir meşruiyet taşımayan bu kararı derhal durdurmalıdır.” dendi.

AF (Hamburg)

ASM Yürütme Kurulu tarından yapılan açıklama şöyle:

Adil Yiğit`in Sınırdışı Edilme Kararı Derhal Durdurulmalıdır!

ASM’nin kurucu üyelerinden, “Avrupa Postası” gazetesinin editörü Adil Yiğit’in oturma izni uzatılmadı ve Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından ülkeyi terk etmesi istendi.
Birkaç gün önce konuyla ilgili olarak Die Tageszeitung’a konuşan Yiğit, bunun dairedeki memur tarafından verilen bir karar olmadığı görüşünde. Adil Yiğit, G 20 Zirvesi sırasında akreditasyonu iptal edilerek basın merkezine sokulmayan 32 gazeteci arasındadır. 35 yıldır Almanya’da yaşayan Yiğit, bu yasağın Erdoğan ve gizli servislerinin isteği üzerine gerçekleştiğini duyurmuştu.
Adil Yiğit, Türkiyedeki Erdoğan yönetimine karşı eleştirileriyle tanınan bir gazetecidir. Yüzü aşkın muhalif gazetecinin Türkiyede cezaevlerinde olduğu tüm dünya kamuoyunda bilinmektedir. Öte yandan bu sınırdışı talebi Deniz Yücel ve Meşale Tolunun serbest bırakılması iҫin gerҫekleştirilmek istenen bir takası ҫağrıştırmaktadır.</em>
<em>Aynı şekilde Yiğit
in sınırdışı edilmesi, bir muhalif gazetecinin daha cezaevine konulması iҫin Erdoğanın eline teslim edilmesi demektir.</em>
<em>Durum bu kadar aҫıkken Hamburg Yabancılar Dairesi
nin bu sınırdışı istemi bürokratik bir uygulama ile aҫıklanamaz.

Hamburg Eyalet Hükümeti şayet Erdoğan rejimine şirin gözükmek istemiyorsa, MİT adına bilgi topladıkları kamuoyuna defalarca kez yansıyan Erdoğan’ın uzun kolu gibi casusluk faaliyetleri sürdüren DİTİB görevlisi imamlar hakkında soruşturmaları kapatmasın. Olası bir sınırdışı rezaletinin ağır sonuçlarından Sosyal Demokrat ve Yeşiller eyalet hükümetinin sorumlu olacağı unutulmamalıdır.
Hamburg Yabancılar Dairesi etik ve sosyal bir meşruiyet taşımayan bu kararı derhal durdurmalıdır.

Avrupa Sürgünler Meclisi
Yürütme Kurulu

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑