Arjantin

Published on Şubat 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Arjantin’de yüzbinler sokakta: ‘Açlık çekmeye zorlayacak politikaları durdurun’

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de çeşitli sektörlerden işçiler ve çalışanlar ile öğrenciler, ülkede getirilen neoliberal düzenlemeleri protesto etti. Yüz binlerce kişinin bir araya geldiği eylemde, Devlet Başkanı Macri’ye şu sözlerle seslenildi: “Açlık çekmeye zorlayacak politikalara devam etme.”

Arjantin’de işçi sendikaları, sosyal hareketler ve insan hakları grupları Buenos Aires sokaklarında Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin ekonomi politikalarını, işten çıkarmaları, yeni getirilen emekliliğe ilişkin düzenlemeleri, sosyal liderlere yönelik yargısal kovuşturmayı ve işçilere yönelik diğer düzenlemeleri protesto etti.

Eylem, sendikaların katılımıyla sınırlı kalmadı. Üniversite öğrencileri, akademisyenler ve bilim insanları “devlet üniversitelerini savunmak” için sokağa çıkarken, yaklaşık 200 bin üyesi bulunan taşımacılık sektöründe çalışan işçilerin sendikası da eylemlerde yer aldı.

Kamyon şoförleri, Macri’nin ‘piyasa dostu’ ekonomi politikalarını kentin en kalabalık mahallelerindeki yolları kapatarak protesto etti.

Telesur’un haberine göre bankacılık sektöründekiler de eylemlere katılanlar arasındaydı.

Pazartesi günü başlayan ve 48 saat boyunca süren grevle maaşlara getirilen yüzde 9’luk zamma karşı çıkan banka sektörü çalışanları, en az yüzde 20 civarında olan enflasyon oranı karşısında en az bu oranda ücret artışı talebinde bulundu.

Eylem öncesi polislerden arama
Eylem öncesi America Channel’dan bir gazetecinin kameramana, eylemcilerin alkollü içecek içtiği görüntüleri yakalaması talebinde bulunarak, “tüm kamyoncuların ayyaş olduğunu göstermek zorundayız” dediği ses kaydı ortaya çıktı.

Sosyal medyada Arjantin merkezli America Channel’a tepki gösterilirken, gösteri öncesi eylem alanına gelmek isteyenlerin bulunduğu otobüslerin durdurulduğu bildirildi.

Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde, Arjantin polisinin, otobüsleri durdurarak, eylemcilere arama yaptığı görüldü.

Düzenlemeler neleri içeriyor?
Arjantin’de kamu sektörü ve hükümet arasındaki gerilim, Devlet Başkanı Macri’nin emeklilik ve işçilere yönelik düzenlemelerinin Kongre tarafından onaylanmasından itibaren artış gösterdi.

Yapılan düzenlemelerde; şirketlerin çalışanlarını işten çıkarmasının kolaylaştırılması, geçici çalışmanın yaygınlaştırılması ve sosyal güvenlik sistemine katkının düşürülmesi en çok tepki gösterilen konular arasında.

Ayrıca Kamu İşçileri Birliği ATE’nin verilerine göre son iki ayda hükümet yaklaşık binlerce kamu çalışanını işten çıkardı.

Sadece Ocak ayında 4 bin kamu çalışanının işine son verildi.

Kaynak: Gazete Karınca

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑