Genel

Published on Şubat 9th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Arakanlı Müslümanları taşıyan tekne alabora oldu

Teknedeki 4 ve 7 aylık bebekler ile 7 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti.

Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınmak için yola çıkan Arakanlı Müslümanları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 2 bebek ile 1 çocuk yaşamını yitirdi.

Bangladeş basınındaki haberlere göre, Arakan’dan gece yarısı Bangladeş’e doğru yola çıkan ve yaklaşık 54 Arakanlı Müslümanı taşıyan tekne, sabah erken saatlerde Myanmar ve Bangladeş’i birbirinden ayıran ve Arakanlı Müslümanların kaçış yolu olan Naf Nehri’nden geçmeyi başaramadı. Bunun üzerine Bengal Körfezi’ne çıkan tekne, Bangladeş’in Cox’s Bazar kentine bağlı Teknaf açıklarında akıntıya kapılarak alabora oldu.

Çevredeki balıkçılar, teknedeki 51 Arakanlı Müslüman’ı kurtarırken, 4 ve 7 aylık iki bebek ile 7 yaşında bir erkek çocuk hayatını kaybetti. Ayrıca, alabora olan tekneden kurtulanlar dahil, 25 aileden 86 Arakanlı Müslüman’ın, Sabrang bölgesinin çeşitli noktalarından ülkeye giriş yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Hla Kyaw, yaptığı açıklamada, Arakan’dan kaçışların devam ettiğini belirterek,  “uluslararası baskılara rağmen Myanmar hükümetinin tüm Arakanlı Müslümanları tamamen yok etme” planını değiştirmediğini ifade etmişti. Kyaw, “Bu nedenle Myanmar, Arakanlı Müslümanların hareket özgürlüklerini, geçim kaynaklarını, eğitim ve sağlık hizmetlerini tamamen kısıtlama gibi politikalarını uyguluyor. Arakan’daki Müslümanlar açık cezaevinde. Bu nedenle kaçmaktan başka çareleri yok.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

(aa)

 

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑